Podjetniški projekti za evropske nagrade

Mala in srednja podjetja - Prijave do 13. junija - Dva slovenska projekta v boj za evropsko nagrado

Objavljeno
24. februar 2017 20.21
Marjana Kristan F.
Marjana Kristan F.

Ljubljana – Javna agencija Spirit Slovenija je objavila javni natečaj za Evropske nagrade za spodbujanje podjetništva za 2017. Rok za prijavo podjetniških projektov v Sloveniji je 13. junij. Izmed prispelih projektov bo strokovna komisija izbrala dva predstavnika, ki bosta zastopala Slovenijo v boju za evropske nagrade.

Žirija, ki jo bo imenovala evropska komisija, bo izbrala končne zmagovalce, ki bodo razglašeni na podelitvi 23. novembra v estonskem Talinu. Slovenska komisija bo preverjala izvirnost in izvedljivost projektov, vpliv na lokalno gospodarstvo, izboljšanje odnosov med lokalnimi interesnimi skupinami ter prenosljivost, kar pomeni, ali je pristop mogoče ponoviti v regiji in drugje v Evropi. Natečaj je namenjen vsem lokalnim, regionalnim in nacionalnim organom v EU in v pridruženih državah v okviru Programa za konkurenčnost in inovacije, Islandiji, Norveški, Srbiji in Turčiji.

Gonila gospodarske rasti

V Evropski uniji je namreč več kot 20 milijonov malih in srednje velikih podjetij (MSP) glavno gonilo gospodarske rasti, inovacij, zaposlovanja in socialnega vključevanja. Cilj evropske komisije pa je spodbujati uspešno podjetništvo in izboljšati poslovno okolje za MSP, da bi jim pomagala uresničiti njihov potencial v današnjem globalnem gospodarstvu.

Javni natečaj za Evropsko nagrado za spodbujanje podjetništva je letos razpisan že enajstič, k sodelovanju pa so vabljene vse podporne institucije za podjetništvo in inovativnost, ki imajo status nacionalne organizacije, mestne ali krajevne skupnosti, regije in druge skupnosti, pa tudi javno-zasebna partnerstva med javnimi organi in podjetniki, izobraževalni programi in poslovne organizacije.

Tekmovalne kategorije

Poleg velike nagrade žirije je letos odprtih šest tekmovalnih kategorij, ki naj bi med drugim spodbujale podjetniško miselnost predvsem pri mladih in ženskah ter med prikrajšanimi skupinami, kot so nezaposleni, zlasti dolgotrajno nezaposleni, legalni migranti, invalidi ali pripadniki etničnih manjšin. Obenem naj bi vodile k boljšemu izkoriščanju priložnosti, ki jih ponujajo trgi znotraj in zunaj EU.


Tekmovalne kategorije:
- spodbujanje podjetniškega duha

- naložbe v podjetniška znanja

- izboljšanje poslovnega okolja

- spodbujanje internacionalizacije poslovanja

- odgovorno in odprto podjetništvo

- podpiranje razvoja okolju prijaznih trgov in učinkovitega gospodarjenja z viri (Ta kategorija je v letu 2017 opuščena, zato naj predlagatelji preverijo, ali njihov projekt izpolnjuje pogoje za uvrstitev v eno od preostalih kategorij).