Podvojili bodo žagarske kapacitete

Na žagi v Otiškem Vrhu bo GG Slovenj Gradec posodobil dve desetletji staro linijo za razrez lesa.

Objavljeno
19. oktober 2017 21.38
Mateja Kotnik
Mateja Kotnik
Slovenj Gradec – Gozdno gospodarstvo (GG) iz Slovenj Gradca načrtuje deset milijonov evrov vredno naložbo, ki bo družbi omogočila, da na žagi v Otiškem Vrhu razreže sto kubičnih metrov okroglega lesa na leto, to je enkrat več, kot ga razrežejo zdaj.  

Družba s 128 zaposlenimi, katere glavni proizvod je konstrukcijski les za gradbeništvo, je v ta namen že lani od podjetja Belta odkupila dodaten hektar zemljišča. Na žagi, ki je med največjimi v državi, razrežejo 250 kubičnih metrov okroglega lesa na dan. Približno polovico ga odkupijo iz državnih gozdov, polovico iz zasebnih. Nekdanji koncesionar, ki je na Koroškem do 1. julija 2016 upravljal 16.000 hektarjev državnih gozdov, težav z odkupom lesne surovine iz državnih gozdov nima. Kljub temu si od podjetja Slovenski državni gozdovi (SiDG) želi dolgoročne pogodbe o sodelovanju, za uresničitev investicijskih načrtov pa potrebujejo tudi podporo SID banke. Direktor SiDG Zlatko Ficko pojasnjuje: »Podjetje GG Slovenj Gradec je eden naših največjih kupcev lesa in tudi izvajalec gozdnih del. Svoje delo opravlja korektno. Glede na lokacijo je tudi prvi potencialni partner v lesnem centru, ki ga nameravamo vzpostaviti na lokaciji v Otiškem Vrhu.« 

Pred prodajo tovarne iverk

Pričakovati je, da bo pomemben člen lesnega centra na Koroškem tudi Tovarna ivernih plošč v stečaju, ki meji na žagarski obrat GG Slovenj Gradec. Rok za oddajo zavezujočih ponudb za nakup tovarne po izklicni ceni 5,5 milijona evrov bo potekel 12. novembra. Takrat bo jasno, ali se nakup opuščene tovarne na kar desetih hektarjih površin poteguje mednarodni koncern Yildizlar Yatirim Holding iz Turčije, ki mu je avstrijska lizinška hiša Heta Asset Resolution konec prejšnjega meseca prodala dvesto metrov dolgo linijo za izdelavo ivernih plošč. Stiskalnica zmogljivosti 300.000 kubičnih metrov na leto je srce tovarne. Brez nje proizvodnje v Otiškem Vrhu ni mogoče obnoviti. Po neuradnih, a zanesljivih informacijah, se je z vodstvom družinskega podjetja z okoli 3000 zaposlenimi v več evropskih državah med delovnim obiskom v Turčiji sestal kmetijski minister Dejan Židan, kupec pa se je pred kratkim z vodstvom SiDG v Ljubljani pogovarjal o možnostih za dobavo surovine. Na SiDG o še ne sklenjenem poslu nočejo dajati podrobnejših informacij, saj se bojijo špekulativnih nakupov konkurenčnih podjetij iz Avstrije. Povedali so le, da turški kupec za proizvodnjo v Sloveniji potrebuje manj kakovosten les. »Konkretne količine bodo stvar dogovora med kupcem in SiDG. Glede na potrebe, ki jih kupec ima, pa bo les kupoval tako iz državnih gozdov kot tudi iz zasebnih,« so sporočili iz SiDG.

Če bo turški kupec znova zagnal proizvodnjo ivernih plošč v Otiškem Vrhu, bo družba Gozdno gospodarstvo Slovenj Gradec dobila možnost, da bi stranska produkta žagarskega obrata, sekance in žagovino, prodala kar čez dvorišče. »Zdaj jo vozimo s tremi do štirimi kamioni na dan tudi do 300 kilometrov daleč do kupcev v Avstriji in Italiji,« pravi direktor GG Slovenj Gradec Silvo Pritržnik. Še raje pa bi žagarske ostanke predelali sami. Naložba v linijo za izdelavo pelet, ki jo nameravajo vzpostaviti v Radljah ob Dravi, jih bo stala okoli milijon evrov. Pričakujejo, da bodo del sredstev za naložbo dobili na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.