Pohod na premoženje ACH: v dirki bank vodi UniCredit

Unicredit je kot prva vpisala zastavno pravico na Adrio Mobil, banka Hypo pa se je usedla na druga podjetja holdinga.

Objavljeno
22. januar 2014 19.33
Autocommerce 10.1.2014 Ljubljana Slovenija
 Vanja Tekavec, Nejc Gole, gospodarstvo
Vanja Tekavec, Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – V prihodnjih dneh pričakujemo sklic skupščine holdinga ACH. Glavna točka skupščine bo predvidoma odločanje o novih nadzornikih, saj ima ACH nepopoln nadzorni svet. Medtem banke nadaljujejo pohod nad premoženje holdinga.

Holding ACH, ki ga po družbi Protej obvladujejo menedžerji nekdanjega Autocommercea s Hermanom Rigelnikom na čelu, je pred kratkim ostal brez dveh predstavnikov kapitala v nadzornem svetu. Dean Mikolič in Joško Vučemilo sta iz NS protestno odstopila 31. decembra lani, saj se nista strinjala z novoletnim manevrom, s katerim so si delničarji ACH tik pred novim letom izplačali dividende v obliki 66-odstotnega deleža v Adrii Mobil. Ker sta že mesec pred tem (novembra) iz NS izstopili tudi predsednica uprave Ljubljanskih mlekarn Cvetana Rijavec in nekdanja predsednica NS GH Union Olga Jakhel Dergan, ima ACH zdaj le še dva člana NS.

Banke nad premoženje ACH

Banka UniCredit je prva vpisala zastavno pravico na 21-odstotni delež Adrie Mobil v lasti ACH, pozneje pa so se za enako potezo odločile še Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), Factor banka in banka Hypo. Če bi banke prodajale Adrio Mobil, bi svoje kredite najprej poplačala banka UniCredit, saj je pomemben vrstni red pridobitve zastavnih pravic. »V prodaji se najprej poplačajo stroški postopka, nato privilegirane terjatve, denimo preživninske in davčne terjatve, potem pa zastavni upniki po vrstnem redu pridobitve zastavne pravice. Tisti, ki je prej pridobil zastavno pravico, se prej poplača,« pojasnjuje dr. Miha Juhart s Pravne fakultete v Ljubljani. Tudi če bi postopek prodaje Adrie Mobil začela banka, ki ni na prvem mestu med zastavnimi upniki, bi ta pri poplačilu prišla na vrsto šele po tem, ko bi bili upniki pred njo poplačani. Če njihove terjatve še ne bi zapadle, bi se zaradi predčasnega vračila poplačale z diskontno vrednostjo, dodaja Juhart.

Banka Hypo pa se je usedla še na nekatero drugo premoženje ACH, in sicer na 100-odstotni delež v trgovcih z vozili AC-Mobil, Avto Triglav in Autocommerce, na 80-odstotni delež računalniške družbe Perftech in na 48-odstotni delež v podjetju Daimler AC Leasing.

Največja upnica ACH je sicer bila NLB, ki je imela svoje kredite zavarovane z nepremičninami. Tako je največja slovenska banka za skupaj 99,5 milijona evrov kreditov vpisala devet hipotek na poslovno zgradbo ACH v Ljubljani. NLB je tako kot tudi NKBM slabe terjatve do ACH skupaj z zavarovanji že prenesla na slabo banko. Ta je vpisala zastavno pravico tako na delež ACH v Adrii Mobil kot tudi na 66-odstotni delež družbe Adria Mobil v lasti Proteja. Poleg tega je DUTB zastavno pravico vpisala tudi na obveznice, ki jih je Adria Mobil konec lanskega leta kot dividende izplačala ACH. Za tem je DUTB z ACH podpisal sporazum o enoletnem moratoriju na odplačilo glavnice posojil.