Pomoč za prestrukturiranje Mariborske livarne

Del terjatve države do Mariborske livarne naj bi pretopili v lastniški kapital, preostali del pa bi dobil odlog do leta 2019.

Objavljeno
28. julij 2015 19.01
Miha Rubin
Miha Rubin
Ljubljana, Maribor – Vlada naj bi v kratkem odločala o dodelitvi državne pomoči za prestrukturiranje Mariborske livarne Maribor (MLM) v prisilni poravnavi. Gre za konverzijo terjatve v lastništvo, kar naj bi MLM, ob vseh drugih ukrepih, zagotovilo dolgoročno sposobnost preživetja.

Na podlagi programa prestrukturiranja je MLM na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pred kratkim naslovil vlogo za odobritev konverzije dela terjatve RS v višini 4,3 milijona evrov v lastniški kapital družbe in odloga preostalega dela terjatve v znesku 764.339 evrov. Terjatev države do MLM je nastala pri unovčenju državnega poroštva v višini 5,1 milijona evrov za likvidnostno posojilo, ki so ga v sklopu prisilne poravnave leta 2014 tri glavne banke upnice zagotovile družbi za normalno poslovanje. To državno poroštvo za kratkoročni kredit – vlada ga je odobrila leta 2013 – je bilo unovčeno ta mesec.

Vlada je zato pripravila sklep, ki predvideva dodelitev državne pomoči MLM kot konverzijo dela regresne terjatve RS v kapitalski delež podjetja iz plačanega poroštva, in sicer v znesku 4.335.660 evrov. Preostanek regresne terjatve pa naj bi bil poplačan v enkratnem znesku 15. septembra 2019. »Skladno z navedenim programom prestrukturiranja je takšna obravnava (konverzija in odlog) predvidena in hkrati nujna, da družba lahko do konca izvede poslovno prestrukturiranje,« piše v obrazložitvi sklepa vlade.

Preprečitev stečaja družbe s 470 zaposlenimi

Vlada ocenjuje, da bi izterjava regresnih zahtevkov iz plačanih poroštev RS ob zelo zaostreni likvidnostni situaciji v MLM sprožila stečaj te družbe s 470 zaposlenimi, ki bi imel negativne posledice za širše družbeno okolje. Navedene terjatve je zato treba konvertirati v kapital, kar predvideva tudi program prestrukturiranja MLM, ki ga je pred kratkim potrdila evropska komisija. Osnovni koncept prestrukturiranja MLM temelji na podpori avtomobilskega programa ter ohranitvi in krepitvi programa medeninastih odkovkov, medtem ko naj bi se podjetje umaknilo iz sanitarnega programa.

Nov posel za 2,5 milijona

»V MLM-ju smo sredi meseca prejeli obvestilo, da je naš program reprogramiranja obveznosti skladen s smernicami evropske komisije, kar pomeni, da so se v Sloveniji začeli postopki za pripravo konverzije naših obveznosti v lastniški delež Republike Slovenije,« je včeraj za Delo povedal Dušan Goršek, predsednik uprave MLM. Po njegovih besedah sedaj potekajo intenzivni postopki, da bi čim prej prišli do zaključka tega procesa.

Kot je dodal, je potrditev evropske komisije, da so ti postopki skladni z evropsko regulativo, že obrodili prve sadove: »Na osnovi skorajšnjega izboljšanja naše kapitalske ustreznosti smo namreč že sklenili novi posel v višini 2,5 milijona letne realizacije, ki ga bomo lahko začeli izvajati že letos, neposredno za tem, ko zaključimo potrebni investicijski vložek za njegovo realizacijo,« je napovedal prvi mož MLM Goršek.

Opisana tokratna državna pomoč MLM sicer vključuje odložni pogoj, da lastniki družbe podajo nepreklicno zavezujočo izjavo o konverziji »mezzanin« posojila v kapital družbe. Po mnenju večinske lastnice MLM, Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), bi bilo za nadaljnji razvoj podjetja najprimerneje, da bi v lastništvo vstopil strateški partner, ki bi zagotovil kapital za izvedbo potrebnih investicij. DUTB je zato angažirala finančnega svetovalca za prodajo podjetja.

To je lani poslovalo nekoliko slabše, kot je bilo načrtovano. MLM je imela leta 2014 okoli 43,6 milijona evrov prihodkov, leto pa je sklenila s približno 165 tisočaki dobička.