Pomurske mlekarne pred usodnimi odločitvami

Na izredni skupščini razrešen dosedanji nadzorni svet in izbran novi. Bo tudi direktor?

Objavljeno
23. januar 2015 18.46
pojbic/Pomurske mlekarne- proizvodnja
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota
Murska Sobota – Na današnji izredni skupščini Pomurskih mlekarn so razrešili dosedanji nadzorni svet in imenovali novega. To naj bi bil prvi izmed nujnih in hitrih ukrepov za reševanje te mlekarne, ki je še vedno zadolžena za 18 milijonov evrov. Ali bo sledila tudi razrešitev direktorja Dušana Lanščaka, ni hotel danes nihče napovedati.

Pomurske mlekarne imajo resne težave v poslovanju že več let in tudi zato je dosedanji nadzorni svet pred natanko dvema letoma dotedanjo direktorico Bernardko Hlebič zamenjal z novim direktorjem Dušanom Lanščakom. Ta je, kot sam pravi, v dveh letih število zaposlenih zmanjšal za 19 na približno 150, letne stroške poslovanja znižal za milijon evrov in za 1,7 milijona zmanjšal tudi zadolženost družbe pri bankah.

Toda 18 milijonov evrov dolgov do bank in upnikov je dediščina, ki jo je prevzel ob nastopu, pravi, in zaradi njih Pomurske mlekarne, ki se tačas spopadajo s hudo nelikvidnostjo in kmetom dolgujejo za dva do štiri mesece plačil za odkupljeno mleko, ne bodo preživele brez novega strateškega partnerja. »Uprava še vedno vztraja pri stališču, da je prodaja vsaj dela Pomurskih mlekarn edina možna rešitev,« je dejal. Sam je že pripravljal vse potrebno za začetek iskanja kupcev za družbo, izdelana je že študija o upravičenosti prodaje, vendar po današnjih dogodkih vse kaže, da bo o tem, ali mlekarno prodati ali ne, še precej prepričevanja in razprav. Predsednik Pomurske mlekarske zadruge, ki je poleg družbe pooblaščenke z več kot 15-odstotnim deležem druga največja lastnica Pomurskih mlekarn, Aleksander Smodiš namreč meni, da se s prodajo ne mudi. »Z bankami bi se bilo mogoče dogovoriti, saj bi s prodajo mlekarne same izgubile polovico vrednosti svojih kreditov. Moje osebno stališče je zato, da je treba mlekarno obdržati. Vem, da bo težko, a tudi na kmetijah je težko, pa jih kmetje ne zapiramo in prodajamo takoj,« je dejal. Na vprašanje, ali takšno mnenje pomeni, da bodo zamenjali direktorja Lanščaka, ki vztraja pri prodaji mlekarne, pa je dejal, da je o zamenjavi še prezgodaj govoriti in da se najprej mora sestati novi nadzorni svet in pregledati dejstva. »Nadzornega sveta nismo zamenjali zato, da bi prek njega zamenjali upravo, ni pa rečeno, da tudi zamenjave ne bo.«

Tudi direktor zelo uspešne Mlekarske zadruge Ptuj Drago Zupanič, ki je edini član dosedanjega nadzornega sveta Pomurskih mlekarn, ki so ga na današnji skupščini imenovali tudi v novi nadzorni svet, pravi, da so Pomurske mlekarne v več kot resnih težavah in da bo treba ukrepati hitro in učinkovito. »Zelo sem razočaran s poslovanjem Pomurskih mlekarn v zadnji letih, saj niso obvladovali stroškov, ob padanju odkupa in predelanih količin mleka pa niso zmanjševali števila zaposlenih. Družba je zdaj več dolžna, kot je sama vredna, in veliko časa za ukrepanje ni več.«