Posavsko gospodarstvo: prodaja raste hitreje kot delovna mesta

Podjetja v regiji, ki razen energetike zaostajajo za slovenskim povprečjem, se vse bolj obračajo na tuje trge.

Objavljeno
03. junij 2015 19.50
zore/stilles
Janoš Zore, Posavje
Janoš Zore, Posavje
Krško – Posavsko gospodarstvo je lani napredovalo v vseh pogledih. Direktor območne GZS Darko Gorišek poudarja rast prodaje na tujih trgih, kjer so podjetja ustvarila pol od skupno trimilijardnega prometa. A brez energetike so plače še vedno 14 odstotkov pod slovenskim povprečjem.

V primerjavi z letom 2013 so gospodarske družbe prodajo lani povečale za dva odstotka, samostojni podjetniki za 6,6 odstotka, zadruge pa znižale za 0,2 odstotka.

»Posavsko gospodarstvo raste izključno zaradi rasti prodaje na tujih trgih, najpomembnejša je Hrvaška, sledijo ji Nemčija, Italija, Srbija in Avstrija,« pravi Gorišek.

Zadruge so promet na tujih trgih povečale za 27 odstotkov, samostojni podjetniki in družbe za slabih sedem: »Iz pogovorov z direktorji izhaja, da je prihodnost družb tujina. V letu 2014 so pogum zbrala tudi mikro podjetja, ki so začela nastopati zunaj meja Slovenije.«

Električna energija gonilo razvoja

Največ izvoza in uvoza družbe ustvarijo z električno energijo. Ravno zaradi energetike, ki z vsega 11,2 odstotka zaposlenih ustvari skoraj dve tretjini prometa v regiji, na območni GZS govorijo o dveh obrazih posavskega gospodarstva: brez omenjene panoge in z njo.

Če pogledamo samo gospodarske družbe, ki so ustvarile 2,7 milijarde od skupno 2,9 milijarde evrov prometa v realnem sektorju, so leto 2014 končale s 46.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega oziroma s 6000 evrov več od slovenskega povprečja. Brez energetike dodana vrednost na zaposlenega pade na dobrih 32.000 evrov.

Plače zaostajajo za slovenskim povprečjem

Če je posavsko gospodarstvo po letih šoka med najmanj zadolženimi v državi, kar mu daje zagon za prihodnost, po plačah velika večina zaposlenih zaostaja za slovenskim povprečjem. Z upoštevanjem energetike so prihodki za desetinko višji od slovenskih (17.903 evrov proti 17.880 evrov), brez panoge pa za 13,8 odstotka nižji (15.411 evrov).

V 3705 poslovnih subjektih v regiji (1345 podjetij, 2347 samostojnih podjetnikov in 13 zadrug) je zaposleno 11.255 oseb, kar kljub rasti prometa bistveno ne odstopa od leta 2013. Direktor območne GZS Darko Gorišek pravi, da je vzrok za malo novih delovnih mest v veliki robotizaciji in avtomatizaciji delovnih procesov v najbolj razvijajočih se družbah.