Posli hrvaške družbe NLB Optime Leasing pod drobnogledom

Med osumljenimi je vodstvo lizinške družbe.  Pet oseb sumijo ponarejanja listin, zlorabe položaja in prevare.

Objavljeno
22. december 2011 10.22
Posodobljeno
22. december 2011 14.00
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Posli hčerinske družbe NLB na Hrvaškem so se znašli pod drobnogledom tamkajšnjih kriminalistov in tožilstva. Med osumljenimi sta nekdanji in sedanja predsednica uprave lizinške družbe NLB v Zagrebu, so nam potrdili na županijskem sodišču v Splitu.

Splitsko-dalmatinska policijska uprava (PU) je avgusta končala kriminalistično preiskavo proti petim osebam. Osumljeni so predsednica uprave Optime Leasing Ana Kralj, njen predhodnik Bojan Majič, hrvaška podjetnika Jakša Mrčela in Boris Šore ter madžarski podjetnik Laszlo Attila Kerekes. Po končani preiskavi so kriminalisti o primeru obvestili občinsko tožilstvo v Splitu, to pa je na splitsko županijsko sodišče poslalo zahtevek za preiskavo proti vsem petim osumljencem. Iz sodišča so nam sporočili, da so vse že zaslišali, razen slovenskega državljana Bojana Majiča. Ko bo zaslišan tudi ta, se bo sodišče odločilo o zahtevku za preiskavo.

Na naše poizvedovanje je Majič odgovoril, da ni seznanjen s policijsko preiskavo proti njemu, Ana Kralj pa izjave ni hotela dati. Iz NLB so nam na vprašanji, ali so hrvaški kriminalisti preiskovali posle njihovih hčera na Hrvaškem in ali so med osumljenimi tudi člani (nekdanjega) vodstva teh družb, odgovorili, da o takšni preiskavi niso seznanjeni.

Domnevne prevare 
pri nakupu zemljišča

Osumljenci so od konca leta 2006 do sredine leta 2011 domnevno zagrešili več kaznivih dejanj zlorabe položaja, ponarejanja uradnih dokumentov in prevare v gospodarskem poslovanju ter kršitev dolžnosti v primeru izgube, prezadolženosti ali plačilne nesposobnosti po zakonu o gospodarskih družbah, je razvidno iz policijskega sporočila.

PU je še sporočila, da so osumljeni kot pooblaščene osebe podjetja sklenili posojilno pogodbo, s katero so se dogovorili za provizijo pri posredovanju pri prodaji in nakupu zemljišč, a storitev ni bila izvršena. Osumljeni so tudi za davčno utajo in neplačilo celotnega zneska pri nakupu zemljišča, o čemer pa niso seznanili tretje osebe, ki so ji zemljišče naprej prodali. Prav tako ni bil začet stečaj plačilno nesposobnega podjetja z blokiranimi računi.

S tem so domnevno za 4,84 milijona kun (okoli 645.000 evrov) oškodovali 45-letnico, gospodarsko družbo in hrvaški državni proračun.

Po poročanju hrvaških medijev je oškodovana 45-letnica Marica Grubišić. Njena že pokojna mati je leta 2005 družbi Habito v lasti Jakše Mrčele prodala zemljišče pri Splitu za 251.000 evrov. Po dogovoru je Habito takoj plačal deset odstotkov dogovorjene cene, 40 odstotkov bi izplačal v 30 dneh po pridobljenem gradbenem dovoljenju, polovico cene pa bi poravnal z dvema stanovanjema, ki bi jih zgradil na kupljenem zemljišču.

Habito (Mrčela je med tem družbo prodal Laszlu Attili Kerekesu) je zemljišče vknjižil in ga po sistemu sell and lease back prodal Optimi Leasing, ne da bi jih obvestil, da kupnina ni plačana v celoti, so poročali hrvaški mediji. Optima je dala zemljišče nazaj v najem Habitu, a ta mesečnega obroka lizinga menda ni plačeval, temveč samo obresti. Mrčela, Majič, Kraljeva in Karekes so se domnevno dogovarjali za provizije za neizvršene storitve in izdajali fiktivne račune.

Direktor Habita je danes Boris Šore. Ta se je v predkazenskem postopku znašel, ker ni sprožil stečaja plačilno nesposobnega Habita.