Posojilo bo menda kmalu na računu mariborske livarne

Za izplačilo 5,1 milijona evrov je poroštvo dala država. Upniki so prijavili za dobrih 90 milijonov evrov terjatev.

Objavljeno
31. julij 2013 17.26
Robert Galun, Maribor
Robert Galun, Maribor

Maribor – Mariborska livarna Maribor (MLM) še ni dobila 5,1 milijona evrov posojila, za katero je morala poroštvo odobriti država. Vendar je zadeva zdaj tik pred realizacijo, je zagotovil predsednik uprave Boris Šlamberger. Upniki so medtem prijavili za 90 milijonov terjatev.

MLM bo kratkoročno posojilo najela po zelo visoki obrestni meri, ki znaša kar 10,6 odstotka, saj so takšna pravila evropske komisije. Ni namreč dovolj, da poroštvo odobri le država, s tem se mora strinjati še omenjena komisija. A ko bo komisija poroštvo odobrila, se bo obrestna mera močno znižala, na 1,6 odstotka, zagotavlja predsednik uprave MLM Boris Šlamberger. Posojilo mora MLM vrniti v pol leta (kar bo težko), a je po Šlambergerjevih besedah možno rok vračila podaljšati za še pol leta.

V MLM je po stečaju hčerinskih družb Armal, Sanitec in MLM-storitve, kjer je delo izgubilo približno 350 ljudi, zaposlenih še približno 480 delavcev. Za ohranitev proizvodnje – avgusta bodo spet zagnali proizvodnjo sanitarnih armatur, saj so zaloge pošle – tovarna nujno potrebuje omenjeno kratkoročno posojilo.

MLM je sicer od konca letošnjega aprila v prisilni poravnavi. 208 upnikov je prijavilo za dobrih 90 milijonov evrov terjatev, od tega je upravitelj prisilne poravnave Blaž Štumpfl priznal za 33,7 milijona evrov navadnih terjatev, za 40,7 milijona je priznanih terjatev z ločitveno pravico in 11,3 milijona evrov pogojno priznanih terjatev. Prerekanih terjatev je za 4,5 milijona evrov, je razvidno s seznama na spletnih straneh agencije za javnopravne evidence in storitve.


Največ terjatev so prijavile banke: NKBM 21,8 milijona evrov, Abanka Vipa 19,6 milijona evrov in Probanka 11,4 milijona evrov. Omenjene banke so največje lastnice MLM, saj imajo skupaj skoraj 62-odstotni delež te mariborske tovarne. Šlamberger je pojasnil, da so hoteli po stari zakonodaji prisilno poravnavo izpeljati v štirih letih in nezavarovane upnike poplačati 50-odstotno, medtem ko prisilna poravnava na upnike z izločitveno pravico ne vpliva.