V Cimosu pred leti z goljufijo do denarja EU

Še eno staro breme, ki družbi ne pomaga iz zapletenega položaja.

Objavljeno
10. maj 2016 20.56
vidic/cimos
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj

Koper – Specializirano državno tožilstvo je 28. aprila vložilo obtožnico proti desetim fizičnim osebam, nekdanjim (a tudi sedanjim) zaposlenim in vodilnim iz Cimosa in proti dvema pravnima osebama. Očita jim, da so z goljufijo dobili evropska sredstva. To so storili tako, da so stare stroje preuredili in prebarvali ter jih za nove prodali razvojnim družbam Sieva in Simit. Tako so neupravičeno prejeli za pet milijonov evrov nepovratnih evropskih sredstev.

Informacijo o vloženi obtožnici nam je danes potrdila tudi predsednica Okrožnega sodišča Koper Darja Srabotič. Obtožnica očita kazniva dejanja goljufije na škodo EU po tretjem in prvem odstavku 229. člena kazenskega zakonika (zagroženo do osem let zaporne kazni) ter pranje denarja (zagroženo do osem let zapora in denarna kazen). Skupaj naj bi bilo za pet milijonov evrov škode. Kazniva dejanja so se dogajala v letih od leta 2010 do leta 2012. Šempetrska družba Sieva, katere ustanovitelja sta bila tudi Cimos in Hidria, ter Simit iz Kidričevega sta dobila pravico za pridobitev 36 milijonov evrov evropskih sredstev, do razkritja sta počrpali za 25 milijonov evrov evropskega denarja, od tega naj bi bilo pet milijonov evrov spornega. Na sporno porabo evropskega denarja so postali policisti pozorni, ko je nekdo, ki je bil dobro obveščen, o tem dogajanju poročal Komisiji za preprečevanje korupcije. Cimos je prenesel svoje stare stroje na hčerinsko družbo Cimat. Ta je stroje nekoliko predelala in pobarvala, prikazala, da gre za nove, in jih prodala omenjenima družbama.

Preiskava leta 2013

V upravi Cimosa so nam danes povedali, da je novo vodstvo po zamenjavi uprave leta 2013 sprožilo interno preiskavo indicev o nepravilnostih. Na podlagi rezultatov preiskave je Cimos obvestil partnerje v Razvojnem centru Sieva in Simit ter ministrstvo za gospodarstvo, nato pa so bili sklenjeni dogovori o odpravi nepravilnosti med Cimosom in družbama Sieva in Simit že leta 2013, med ministrstvom za gospodarstvo in družbama Sieva in Simit pa leta 2014.

Policija je jeseni leta 2013 opravila obsežno preiskovalno akcijo na območju Kopra, Ljubljane, Nove Gorice, Maribora in Celja. Najprej so pridržali šest oseb in na začetku preiskovali predsednika uprave Cimosa Franca Krašovca, direktorja Sieve Miloša Šturma in direktorja Simita Braneta Kožuha. Po pisanju Primorskih novic pa so specializirani državni tožilci vložili obtožbo proti Francu Krašovcu, nekdanjima izvršnima direktorjema Cimosa Dariu Šiku in Zorku Kendi, proti nekdanjemu direktorju Cimosa Senožeče in začasnemu predsedniku uprave Cimosa Janezu Gradišku, nekdanjemu direktorju Cimata Elvisu Ipši in nekdanjemu prokuristu v Cimosu – Vladimirju Bukviču. Vsi so zanikali storitev kaznivega dejanja.

Danes se je na koprskem okrožnem sodišču začela tudi obravnava proti Francu Krašovcu še v kazenski zadevi, povezani z nakupom in prodajo Cimosove poslovne stavbe v Zagrebu. Obtožnica Krašovca bremeni zlorabe položaja ali pravic. Tožbo sta že pred več kot desetimi leti vložili družbi Cef-ing in Soft-ing, ki sta zahtevali odškodnino, ker naj bi bili družbi solastnici poslovne stavbe, ki jo je Cimos leta 2001 prodal za 6,6 milijona mark. Graditelj poslovne stavbe (Gradis) je namreč Cef-ingu in Soft-ingu tudi prodal delež stavbe, čeprav Cimos oporeka, da bi to lahko naredil. Franc Krašovec je na današnjem naroku zanikal sleherno krivdo.