Dvorjakova odhaja iz Polzele

Karmen Dvorjak bo ponudila odstop zaradi prihoda DUTB v lastništvo tovarne nogavic, ki potrebuje dokapitalizacijo.

Objavljeno
12. marec 2015 10.57
Špela Kuralt, Celje, N. G., gospodarstvo
Špela Kuralt, Celje, N. G., gospodarstvo
Polzela - Nadzorni svet Polzele d. d. bo v ponedeljek obravnaval odločitev Karmen Dvorjak o prenehanju mandata funkcije predsednice uprave družbe. Namigovanja, da je njeni odločitvi v veliki meri pripomogel pritisk Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), je zavrnila.

Dvorjakova odhaja po uspešni prisilni poravnavi, ko je zanjo glasovala velika večina tako navadnih (nezavarovanih) kot tudi zavarovanih upnikov, uspešnost pa zagotovila izpeljana dokapitalizacija. Čeravno le za las izpeljana. Upniki so namreč konvertirali 3,056 milijona evrov terjatev, prag uspešnosti je bil postavljen na treh milijonih evrov. Med upniki je svoje terjatve konvertirala tudi država, ki je Polzeli lani odobrila pomoč. Upniki so s tem dobili 1,9 milijona novih delnic, za toliko se je povečal osnovni kapital družbe. Upniki bodo, kot predvideva prisilna poravnava, poplačani v štirih letih, in sicer 50-odstotno, terjatve se ne obrestujejo.

Prav uspešna prisilna poravnava je povod, da Dvorjakova odhaja, so iz Polzele pojasnili v sporočilu za javnost, saj imajo novi lastniki tudi po določilih insolvenčnih predpisov pravico in dolžnost, da postavijo novo vodstvo in organe nadzora. Kdo bodo to, nam v DUTB danes niso pojasnili oziroma so poudarili, da je to v pristojnosti nadzornega sveta, ne pa posameznega delničarja oziroma upnika.

Dvorjakova tako po vseh pretresih, ki jih je preživela, odhaja po uspehih, kar je presenetilo tudi prisilnega upravitelja Kristijana Antona Kontarščaka. Ugibanja, da naj bi bil razlog v nestrinjanju Dvorjakove z DUTB, je za zdaj še vedno predsednica uprave zavrnila: »Moje sodelovanje z DUTB je bilo ves čas vzorno, korektno in izjemno poslovno. Poudarjam, da moj sporazum in ne odstop ni v nikakršni povezavi z DUTB. Moja odločitev temelji na resnem premisleku in v korist družbe.« Ali je bil problem tudi dejstvo, da Dvorjakova ni angažirala svetovalca za finance, pa v DUTB odgovarjajo: »Glede vodenja področja finance je DUTB kot pomembna upnica izpostavila, da je treba to področje okrepiti, saj brez jasnega pregleda in nadzora nad financami uspešna izvedba prestrukturiranja ni mogoča. Sama vsebina pogodbe in angažiranje ustrezne osebe, pa je v pristojnosti vodstva družbe.«

Kdo bo poslej vodil Polzelo, bo znano kmalu. O strateškem partnerju ne ve nič ne prisilni upravitelj, ne DUTB, ki pa morebitnih ponudb za terjatve DUTB do Polzele ne komentira.