Premalo inšpektorjev za vse več kršitev

Delovna inšpekcija ugotavlja, da je največ prekrškov v primerih veriženja podjetij.

Objavljeno
26. marec 2014 18.54
LJUBLJANA SLOVENIJA 22.12.2011 PLACEVANJE NA ROKO FOTO JOZE SUHADOLNIK
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana - V gradbeništvu, gostinstvu in trgovini so lani odkrili največ kršitev pravic iz delovnih razmerij, največ glob pa so izrekli zaradi neizplačevanja plač in drugih prejemkov, je povedala glavna tržna inšpektorica Nataša Trček, ki opozarja na problem veriženja oziroma prepletanja gospodarskih družb.

V primeru verižnih družb delodajalci zaposlene prestavljajo iz enega hčerinskega podjetja v drugega, da se na ta način izognejo pogodbam za nedoločen čas. Ob prenosu na hčerinsko podjetje delovce zaposlijo za določen čas, ki je z zakonom omejen na dve leti. Ko se ta rok izteče nadaljujejo veriženje - premestijo jih v novo hčerinsko podjetje, pri čemer so lastniki teh verižnih podjetij pogosto osebe, ki s podjetjem sploh niso povezane. Na inšpektoratu ugotavljajo, da so v zadnje pol leta podjetja začela prenašati sedeže v Ljubljano in druga večja mesta, saj se tako lažje izognejo inšpekcijskemu nadzoru. Inšpektorji ob pregledih na posameznih naslovih najdejo družbe, ki so ustanovile celo več kot sto hčerinskih podjetij. Trčkova meni, da so za takšne razmere krive premajhne obveznosti pri ustanavljanju podjetij, zato se zavzema, da bi morali posamezniki v prihodnje ob ustanavljanju podjetij dokazati, da so jih sposobni tudi voditi in da imajo urejene pogodbe za najem oziroma nakup poslovnih prostorov.

Statistike kažejo, da se je lani, v primerjavi z letom 2012 na področju delovne zakonodaje podvojilo število kršitev, kar postaja vse večji zalogaj za kadrovsko podhranjen inšpektorat (46 inšpektorjev je opravilo 10.958 inšpekcijskih nadzorov in izrekli 6295 ukrepov). Presenetljivo se je zmanjšalo število vloženih kazenskih ovadb (53), saj ugotavljajo, da so manj učinkovite kot globe, razen tega je v primerih kazenskih ovadb na sodišču pogosto težko dokazati naklep. Globe na področju zakona o delovnih razmerjih (ZDR) se gibajo med 3.000 in 20.000 evri, kar je bistveno več kot pred sprejetjem novega zakona. Najvišjo globo v višini 22.000 evrov za več prekrškov so lani izrekli podjetju Grupa 8, čiščenje, gostinstvo in druige storitve d.o.o.

Zaradi žledoloma poskočilo število delovnih nesreč


Kriza se pozna tudi na področju varnosti in zdravja pri delu, razen tega je bilo letos zaradi žledoloma v gozdovih 30 nesreč, kar je dvakrat več kot leta 2012. Po besedah Trčkove gre za najnevarnejše oblike dela, zato so na inšpektoratu zaskrbljeni, da se bo število nesreč v gozdovih letos še povečalo.