Prenova razsvetljave prinaša precejšnje prihranke

V proizvodnih prostorih se zaradi različnosti področij delovanja in samih objektov zahteva zelo učinkovita porazdelitev svetlobe.

Objavljeno
03. julij 2015 19.40
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Razsvetljava v industrijskih, proizvodnih, skladiščnih in drugih velikih objektih mora biti jasna, prijetna in čim bolj podobna dnevni svetlobi, seveda pa mora biti tudi prilagodljiva specifičnim področjem delovanja znotraj celotnega industrijskega objekta.

Ob optimiziranju stroškov na vseh področjih tudi razsvetljava industrijskih in drugih proizvodnih objektov ni izjema, zato smo zadnja leta priča hitremu tehnološkemu razvoju sistemov razsvetljave in vseh njenih elementov, od svetlobnih virov, optičnih sistemov, stikalnih in predstikalnih naprav do vseh elektronskih komponent za vodenje in komunikacijo znotraj takšnega sistema.

Industrijska razsvetljava ima svoje posebnosti

To velja tudi za razsvetljavo industrijskih objektov, kjer se zaradi različnosti področij delovanja in objektov zahteva zelo učinkovita porazdelitev svetlobe. Različni industrijski proizvodni prostori, skladišča polizdelkov in gotovih izdelkov, tranzitne poti, nakladalne in razkladalne površine in drugi industrijski objekti skupaj tvorijo celoto v nekem industrijskem obratu, vendar ima vsaka od teh mikrolokacij svoje zahteve glede razsvetljave.

Svetloba v industrijskih objektih mora biti jasna, prijetna in čim bolj podobna dnevni svetlobi, seveda pa mora biti tudi prilagodljiva specifičnim področjem delovanja znotraj celotnega industrijskega objekta. Vsi prostori morajo biti osvetljeni tako, da je delo v njih prijetno, razsvetljava naj bo ustrezna in gospodarna, to je varčna in učinkovita. Pomembno je, da se človeško oko pri delu ne utruja.

Da bo razsvetljava dobra, je treba način razsvetljave, osvetljenost, enakomernost, senčnost, svetlost in barvo prilagoditi zahtevam dela, varnosti in namenu, pri tem pa upoštevati učinkovitost sistema za razsvetljavo in njegovo vzdrževanje. Pri načrtovanju dobre razsvetljave strokovnjaki upoštevajo množico zahtev iz okolja in delovnega procesa ter tudi nekatere standarde, kot sta EN 15193 (standard energetske učinkovitosti) in EN 12464-1 (standard za razsvetljavo notranjih delovnih mest).

Drugačna razsvetljava kot za industrijske objekte se uporablja za šole, muzeje in galerije, bolnišnice, hotele, trgovine, druge javne ustanove ... Tudi javna razsvetljava ima svoje posebnosti, glede na to, ali gre za razsvetljavo cest, ulic, predorov, parkirišč in podobno ali za razsvetljavo zgradb oziroma javnih objektov, kot so državni objekti, poslovne stavbe, trgovine, kulturni spomeniki, cerkve ...

Za prenovo razsvetljave naj poskrbijo strokovnjaki

Med novimi tehnologijami, ki tudi v industrijsko razsvetljavo čedalje odločneje posegajo in povečujejo svoj delež, so tehnologija LED, ki ima najboljše izkoristke in najdaljšo življenjsko dobo, in še nekatere, kot je na primer tehnologija, poznana pod blagovno znamko Solatube. Naj bo uporabljena prva, druga ali kakšna tretja tehnologija, pomembno je, da zagotovijo takšne razmere v proizvodnji ali drugih dejavnostih, da delo lahko varno in nemoteno poteka in da je strošek za porabljeno električno energijo čedalje manjši.

Zato je načrtovanje nove ali prenovo obstoječe razsvetljave treba prepustiti strokovnjakom za to področje, pri tem pa je pomembna izbira projektanta in izvajalca. Na trgu je ponudnikov kar veliko in vsi morebitne investitorje prepričujejo o velikih prihrankih svojih sistemov, zato previdnost ni odveč. Pridobiti je treba več ponudb in jih preveriti. Če ne gre drugače, tudi s pomočjo zunanjih neodvisnih strokovnjakov.

V industrijskih in tudi drugih podjetjih, ki za razsvetljavo porabijo veliko električne energije, se pogosto sprašujejo, kdaj naj se odločijo za prenovo razsvetljave. Te se je treba lotiti, pravijo strokovnjaki, ko razsvetljava ne izpolnjuje več zahtevanih svetlobnih kriterijev in slabo vpliva na delo in zdravje zaposlenih ter ko želimo zmanjšati stroške za razsvetljavo in izboljšati učinkovitost njenega delovanja.

Pogosto že preprost izračun pokaže, da bodo s prenovo razsvetljave doseženi takšni prihranki, da se bo naložba povrnila v nekaj letih. Po izkušnjah strokovnjakov se investitorji hitreje in laže odločijo za novo razsvetljavo, če se naložba povrne vsaj v 24 mesecih. Prihranki bodo seveda večji, če je bila razsvetljava prej bolj zastarela in potratna in je bilo zato tudi njeno vzdrževanje drago.

Računalniško podprti inteligentni sistemi

Tudi v industrijskih in drugih proizvodnih obratih, skladiščih in nakupovalnih središčih čedalje pogosteje uvajajo sodobno razsvetljavo in napredne sisteme za njeno vodenje. Kakšni bodo ti sistemi, je odvisno od proizvodnega procesa in vrste dejavnosti, ki se v nekem objektu opravlja. Tam, kjer sodeluje veliko ljudi, je treba omogočiti dovolj kakovostne svetlobe, kjer pa je proizvodnja avtomatizirana, je zadošča že manj. V nekaterih primerih je smotrno namestiti senzorje, ki v navzočnosti zaposlenih razsvetljavo prižgejo ali okrepijo.

Za zahtevnejše sisteme razsvetljave skrbijo centralni sistemi vodenja, ki so računalniško podprti. Takšni inteligentni sistemi lahko upravljajo in nadzirajo vsak element v sistemu razsvetljave, opozarjajo na napake in pravilno delovanje posameznih sklopov in sproti spremljajo in kažejo porabo energije. Ker so to pogosto zahtevni in tudi razmeroma dragi sistemi z velikim številom funkcij nadzora in upravljanja razsvetljave, strokovnjaki svetujejo, naj se v podjetjih vprašajo, ali vse te funkcije resnično potrebujejo in ali se jim bo naložba finančno izplačala glede na prihranke, ki jih bodo dosegali.