Prisilna poravnava Aha Emmi se nadaljuje

O 60-milijonski finančni injekciji podjetj, ki proizvaja izdelke iz alumnija, ni sledu.

Objavljeno
20. maj 2014 20.11
Slovenija, Ljubljana, 28.September.2011, Mojca Lukančič, Mura. Foto: Igor Zaplatil/DELO
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota
Slovenska Bistrica – Visokotehnološki proizvajalec izdelkov iz aluminija Aha Emmi, ki je že od leta 2007 v lasti skupine Aha Mojce Lukančič in Nigela Buxtona, je zaradi prezadolženosti na predlog slabe banke že od 25. aprila v postopku prisilne poravnave. Ker se težko pričakovana finančna sanacija skupine Aha še vedno ni uresničila, teče postopek v skladu z zakonodajo.

Ob uvedbi prisilne poravnave Aha Emmija, ki jo je DUTB predlagala kot največja finančna upnica, je Mojca Lukančič napovedovala, da se postopek niti ne bo zares začel, saj da je finančna sanacija skupine s 60-milijonsko finančno injekcijo skoraj dokončno dogovorjena in da bodo takrat odpravljene tudi denarne težave te družbe. Vendar se za zdaj še vedno ni zgodilo nič, mariborsko okrožno sodišče pa prisilno poravnavo Emmija nadaljuje v skladu z zakonodajo.

Tako je DUTB že pozvala k vplačilu predujma za stroške prisilne poravnave in včeraj so nam s slabe banke sporočili, da so predujem v višini 16.572 evrov že nakazali. Sodišče je sprejelo tudi redno poročilo upnika, v katerem med drugim piše, da je imela družba v letu 2013 velike likvidnostne težave, »ki izhajajo iz visoke zadolženosti in medsebojnih poroštev bankam za podjetja v skupini Aha. Lastniki so poskušali doseči dogovor z vsemi vpletenimi bankami v skupini za reprogram kreditov, vendar dogovora ni bilo«.

Izčrpavanje in izguba naročil

Ali lahko navedbo o zadolženosti in medsebojnih poroštvih v skupini Aha kot vzrokih za likvidnostne težave Aha Emmija razumemo kot finančno izčrpavanje uspešnih podjetij skupine Aha zaradi reševanja tistih, ki so v težavah, smo včeraj vprašali direktorja Aha Emmija Romana Stegneta. »Deloma so za naše težave res kriva poroštva in zadolževanje za druge družbe iz skupine, toda moramo biti pošteni do lastnikov in povedati, da so lani na poslabšanje našega položaja vplivale tudi stvari, ki niso bile odvisne od ravnanja lastnikov. Tako smo izgubili pomemben program za Ikeo, zaradi katerega smo pri tem trgovcu s 33 milijonov evrov letnega prometa padli na deset milijonov na leto. Zaradi lastniških sprememb pri naročniku smo bili tudi ob naročilo aluminijastih okvirov za Phillipsove televizorje, za nek drugi Ikejin izdelek zamujamo z avtomatizacijo proizvodnje in imamo zato višje stroške,« nam je našteval.

Na govorice, da naj bi jim bil bolj pogodu stečajni postopek, pa je direktor dejal le, da o tem nima pojma, da postopek prisilne poravnave tako ali tako vodi DUTB kot največja upnica in da bi s stečajem vsi preveč izgubili.

O stečaju ne razmišljajo niti na DUTB, saj so nam včeraj sporočili, da je njihov cilj ohranitev poslovanja družbe Aha Emmi zato, da bi optimizirali vrednost svojih naložb.