Prodaja Cimosa vse bližje

Podpis sporazuma o nakupu Cimosa med prodajalci in italijanskim skladom bi bil lahko podpisan v prihodnjih desetih dneh.

Objavljeno
28. september 2016 18.18
tlo cimos
Nejc Gole
Nejc Gole

Ljubljana – Podpis sporazuma o nakupu Cimosa med prodajalci in italijanskim skladom Palladio Finanziaria bi bil lahko podpisan v prihodnjih desetih dneh, pravijo neuradni viri.

Skupina Cimos je lani ustvarila 326,9 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je 11 odstotkov manj kot leto prej. Kot je v prejšnji teden objavljenem letnem poročilu Cimosa zapisal njegov predsednik uprave Gerd Rosendahl, je znižanje prihodkov večinoma posledica prodaje nestrateških naložb v sklopu finančnega in poslovnega prestrukturiranja skupine.

Družba Cimos je lani ustvarila 18,4 milijona evrov, skupina Cimos pa 22,7 milijona evrov izgube iz poslovanja.

Cimos je lani prejel nova naročila tudi za prihodnja leta, a kupci večinoma še čakajo z novimi naročili in jih bodo sprostili šele, ko bodo izvedeli, kdo je novi Cimosov lastnik, je zapisal Rosendahl in dodal: »Uspešna privatizacija Cimosa bo najpomembnejši mejnik za Cimosovo prihodnost.«

Potem ko je konzorcij največjih lastnikov Cimosa julija sprejel zavezujočo ponudbo italijanskega sklada Palladio Finanziaria za nakup koprske družbe, so napovedali podpis sporazuma o nakupu delnic do 9. septembra.

Glavni elementi ključnih transakcijskih dokumentov so bili dogovorjeni že pred tem postavljenim rokom, so nam v začetku septembra pojasnili v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB). Za tem so bila še pogajanja z bilateralnimi bankami, odprta pa so menda še vprašanja glede rešitve nekaterih Cimosovih sodnih sporov.

Kot je znano, hrvaška agencija za zavarovanje hranilnih vlog in sanacijo bank (DAB) toži Cimos zaradi spora iz konca 90. let. V Cimosu poudarjajo, da so vse pravne analize potrdile, da so zahtevki DAB neutemeljeni.

Poročali pa smo tudi že o pet milijonov evrov težki tožbi, ki jo je zoper Cimos vložil njen nekdanji svetovalec Alvarez & Marsal, saj ji koprska družba noče izplačati nagrade za uspešnost.

Po konverziji dolgov v kapital so lastniki Cimosa DUTB, država Slovenija, NLB, International Financial Co., Gorenjska banka, Abanka Vipa, NKBM in banka SID.