Prodaja Cinkarne Celje ustavljena

Iz Modre zavarovalnice, ki je vodila prodajo te družbe, so sporočili, da je postopek zaključen.

Objavljeno
20. avgust 2015 17.33
mpi-Cinkarna
Ma. G., gospodarstvo, Š. K., Celje, Ma. F., Delo.si
Ma. G., gospodarstvo, Š. K., Celje, Ma. F., Delo.si

Ljubljana – Cinkarna Celje za zdaj ostaja v državni lasti. Iz Modre zavarovalnice, ki je vodila prodajo te družbe, so sporočili, da je postopek zaključen.

Tako so sklenili člani prodajnega konzorcija, v katerem so Slovenski državni holding, Alpen Invest, NKBM, DUTB, KD skladi in Modra zavarovalnica, predstavljal pa je 72,9-odstotni delež. Kot so pojasnili, je bila takšna odločitev sprejeta zaradi nezadovoljujočih ponudb, ki niso izpolnile pričakovanj večine članov prodajnega konzorcija. »Med postopkom je bilo ugotovljeno, da so v zvezi z družbo odprta pomembna okoljska vprašanja, ki močno vplivajo na konkurenčnost postopka in višino prejetih ponudb.«

Dodali so, da bodo člani prodajnega konzorcija še naprej aktivno iskali rešitve, ki bi odpravile prepoznane težave in omogočile prodajo delnic pod boljšimi pogoji.

Prevelika pričakovanja prodajalcev

Predsednik uprave Cinkarne Celje Tomaž Benčina je za Delo povedal, da so imeli glede prodaje dogovor, da izjav o tem poslovodstvo družbe ne bo dajalo. Pojasnil pa je, da so v družbi takšno odločitev tudi pričakovali, saj se je pojavilo veliko neznank, tudi neznank v zakonodaji, predvsem glede reševanja okoljskih bremen. Vendar to niso edina vprašanja, je dodal. »Mi bi si želeli močnega, dobrega lastnika. A če smo preživeli do zdaj sami, bomo pa še naprej. Mogoče so bila pričakovanja previsoka,« je zaključil Benčina.

Državna sekretarka Margareta Guček Zakošek, ki je bila sicer izvoljena poslanka SMC v Celju, je za Delo povedala, da kot državna sekretarka komentarja na ustavljeno prodajo Cinkarne ne more podati. Kot poslanka, ki se je zavzemala za delovno skupino za sanacijo celjske kotline, pa je dejala: »Sta dva vidika. Cinkarna Celje je pomemben gospodarski subjekt v občini, je še ena redkih družb, ki sponzorira šport. Ekološko gledano pa je za nas breme. Sanacije država okoljskih bremen sama ne bo zmogla in Cinkarna kot povzročitelj bo morala nositi del bremena. In kaj to pomeni, če bi bila država lastnica Cinkarne? Potrebna bo torej pametna in tehtna odločitev.«

Predsednik podjetniškega sindikata Franc Grabler je za STA izrazil zadovoljstvo, da do prodaje družbe ni prišlo. Dejal je, da ga je prodaja motila, zlasti dejstvo, da bi novi lastnik Cinkarne prišel iz tujine. Meni tudi, da je velika neumnost prodajati dobičkonosno podjetje, zato upa, da do prodaje družbe sploh ne bo prišlo.