Prodaja Mercatorja: sindikati bi bojkotirali NLB

Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov menijo, da se Mercator prodaja kot zadnja vreča krompirja na trgu.

Objavljeno
15. december 2011 10.16
Posodobljeno
15. december 2011 10.35
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si

Ljubljana - Sindikati so zgroženi nad prodajo Mercatorja hrvaškemu Agrokorju, ki je po njihovem netransparentna in zaposlenim v Mercatorju ne obljublja nič dobrega. Državo pozivajo, naj prevzame aktivno upravljavsko vlogo v največjem slovenskem trgovcu in si zagotovi 25-odstotni lastniški delež plus eno delnico, piše Slovenska tiskovna agencija.

Mercator se prodaja »kot zadnja vreča krompirja na trgu«, je danes na novinarski konferenci Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ugotavljal izvršni sekretar zveze Lado Rožič. Po njegovem prepričanju bi prodaja služila le peščici ljudi, ki bi si z njo zagotovila dobiček. Prodaja se odvija prek »prijateljskih vezi, dogovorjenih na eksotičnih potovanjih«.

»Na žalost ne verjamemo več nikomur,« je poudaril Rožič, še posebej pa zaupanja ne uživa NLB. »Predsednik uprave Božo Jašovič in član uprave David Benedek igrata čudno igro, ki jo poznamo iz primera prodaje Bošku Šrotu. Konzorcij bank, za katerim se skrivata, želi delež v lasti Pivovarne Laško ob izdatni pomoči člana nadzornega sveta Pivovarne Laško Petra Groznika prodati Agrokorju ne glede na to, ali bo imel Agrokor denar ali ga bo zbiral par let,« je na podlagi neuradnih informacij, ki jih imajo sindikati, ugotavljal Rožič.

Poudaril je, da sindikati ne branijo nacionalnega interesa ampak zgolj ekonomskega. »Veseli bi bili, če bi prišel s Hrvaške kupec, ki bi prinesel denar, ne pa tak, ki bo podjetje izčrpaval,« pravi.

Sindikat delavcev trgovine ob tem izpostavlja, da je Agrokor v nezavezujoči ponudbi z dne 17. oktobra letos navedel številne zaveze v zvezi z delovnimi mesti. Te zaveze so se sedaj izgubile in jih nove pogodbe ne vključujejo, je dejala predsednica sindikata Vesna Stojanovič.

Protest pred vlado in poziv k bojkotu storitev NLB

Sindikati so za torek ob 11. uri so napovedali protest pred vlado. Zahtevajo tudi, da se iz dogovorov izključi dikcija odpuščanja, opredeli pa naj se zaveza, da je vsako delovno mesto vredno 50.000 evrov in da morajo kupci za vsako delovno mesto zagotoviti bančno garancijo, oblikovano v posebnem skladu, vrednem 500 milijonov evrov.

V kolikor tega ne bo, bo šel sindikat še korak naprej. Rožič je tako ponovil že pred tedni izrečeno grožnjo, da bodo vsem članom sindikata, tudi upokojenim, poslali poziv k zamenjavi banke, v kolikor so komitenti NLB. Obljublja, da bodo pri tem angažirali celotno mrežo po vsej Sloveniji in članom zagotovili tudi potrebno podporo pri postopku zamenjave banke. »Imamo 500.000 naslovov,« pravi Rožič.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič meni, »da bi prodajalci radi izrabili čas brezvladja in zato poziva državo, da si zagotovi večjo upravljavsko moč.«

Kar se tiče podpore njihovim idejam pri oblasteh, sindikalisti nekaj podpore uživajo. Tako se je na primer predsednik sindikata kmetijstva in živilske industrije Srečko Čater o tem pogovarjal z najverjetnejšim novim mandatarjem Zoranom Jankovićem, ki se je tudi javno strinjal, da je ohranitev domačih trgovskih verig nujna. Jašovič pa se o tej temi s sindikalisti ni želel pogovarjati, pravi Čater.