Prodaja Peka Osimpexu pod vprašajem

Garancije, ki jih je ponudil hrvaški kupec, naj ne bi bile zadostne.

Objavljeno
18. april 2013 16.35
mha_Peko
J. S. S., Delo.si, STA
J. S. S., Delo.si, STA
Ljubljana - Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je prodajo Peka hrvaškemu Osimpexu postavil pod vprašaj, saj naj dane garancije ne bi bile zadostne. »Plan B je prodaja Peka drugemu kupcu, ki bi dal boljše garancije, kot smo jih dobili od tega kupca,« je dejal in dodal, da vlada danes o tem sicer ni razpravljala.

»Peko rešujemo, imamo več različnih možnosti,« je po seji vlade povedal Stepišnik. »Pri Osimpexu imamo problem, da garancije niso zadostne, da bi bila ta pogodba verodostojna,« je povedal in pojasnil, da delavci, če bi prišlo do stečaja ali če bi družba ugasnila, ne bi imeli nobene garancije. V Osimpexu so se danes že odzvali in dejali, da »s presenečenjem« sledijo medijskim izjavam predstavnikov slovenske države, ki »nakazujejo, da bi bil lahko postopek javne prodaje Peka prevara, nevredna članice EU«.

»Osimpex je posvetil pripravi vstopa v Peko več kot devet mesecev resnega dela in priprav, česar seveda ne bi storil, če bi sumil, da bi se lahko prodaja odvijala po balkanskih metodah,« so izpostavili.

Ocena predstavnikov oblasti o nezadostni garanciji je po mnenju Osimpexa popolnoma neustrezna. »Osimpex še vedno verjame, da take popolnoma nestrokovne ocene ne izhajajo iz interesov posameznikov iz Slovenije in tujine pripeljati Peko do stečaja, da bi v naslednjem koraku po znanem modelu ceneje prišli do nepremičnin brez bremena ohraniti proizvodnjo in znamko Peka,« so poudarili.

Osimpex tudi obžaluje, da so se pogajanja končala s tem, da je nenadoma edini kontakt s prodajalcem izvajan prek medijev.

Hrvaški Osimpex je v torek sporočil, da je po dolgotrajnih pogajanjih v ponedeljek prejel obvestilo, da ga je komisija za prodajo Peka izbrala kot najugodnejšega ponudnika.

Predstavniki lastnikov Peka – država, DSU, SKB Banka in Gorenjska banka, ki skupaj prodajajo 100 odstotkov družbe – so konec marca z Osimpexom asignirali pogodbo in podali poročilo lastnikom o izbiri ponudnika. Soglasje k prodaji so dali nadzorni odbori, uprave in direktorji vseh lastnikov, še vedno pa manjka soglasje DZ, ki ga mora za prodajo svojega četrtinskega deleža v Peku pridobiti DSU. DSU je na ministrstvo za finance urgenco za izdajo soglasja poslalo v torek, na ministrstvu pa tega, kdaj bo o tem sprejeta odločitev na vladi, niso želeli komentirati. Prav tako niso želeli napovedati, kdaj naj bi o tem odločal DZ. V DSU so izpostavili, da se veljavnost ponudbe hrvaškega Osimpexa izteče 30. aprila.