Prodajata se CPG in kamnolom Laže

Primorje v stečaju: izhodiščna cena za oba je dobrih 14 milijonov evrov.

Objavljeno
12. junij 2014 17.23
Posodobljeno
13. junij 2014 06.00
Katja Željan, Nova Gorica
Katja Željan, Nova Gorica
Ajdovščina – Stečajni upravitelj Primorja Rudolf Hramec je začel zbirati zavezujoče ponudbe pri prodaji delnic Cestnega podjetja Gorica (CPG), v tem trenutku zagotovo najvitalnejši hčerinski družbi nekdanjega Primorja. Naprodaj so tudi premičnine in nepremičnine kamnoloma Laže.

Kot je razvidno iz vabila za zbiranje zavezujočih ponudb, je naprodaj 97-odstotni delež CPG, katerega osnovni kapital je ocenjen na slabega 1,8 milijona evrov in razdeljen na 425.514 navadnih imenskih kosovnih delnic. Kljub zaostrenim razmeram v gradbeništvu CPG dobro posluje, saj so v zadnjih dveh letih zaposlili kar 140 novih delavcev, lansko leto pa beležili dobrih 49 milijonov evrov prihodkov in pol milijona evrov dobička. Direktor družbe Kristjan Mugerli je pred kratkim dejal, da letos načrtujejo za več kot 50 milijonov evrov prihodkov, kar je dvakrat več kot leta 2011, čisti dobiček pa naj bi se povzpel nad pol milijona evrov.

Hramec je za izhodiščno ceno prodaje CPG postavil 8,7 milijona evrov, zanimanje za podjetje, ki ga stečajni upravitelj Primorja prodaja od lanske pomladi, pa naj bi bilo veliko. Za nakup se zanimajo tudi v podjetju Kolektor Koling, kjer so interes izrazili že lani.

Sicer pa Hramec v paketu kot celoto prodaja tudi kompleks zemljišč v izmeri 351.730 kvadratnih metrov in pripadajoče objekte (upravna stavba, podzemno skladišče razstreliva, vratarnica, drobilnica, separacija, asfaltna baza, betonarna, obrat ABK, stara uprava, ki služi kot delilnica hrane, in tehtnica za tovornjake), stroje in opremo kamnoloma Laže. To je naprodaj za najmanj 5,6 milijona evrov, v primeru skupne ponudbe pa je Hramec CPG in kamnolom pripravljen prodati po izhodiščni ceni slabih 14,3 milijona evrov. Zavezujoče ponudbe bo stečajni upravitelj zbiral do 18. avgusta pri odvetniški pisarni Zaman, k skrbnemu pregledu pa bodo lahko pristopili kupci, ki bodo do 18. julija plačali denarni znesek v višini varščine ali izročili bančno garancijo za ta znesek. Prodajalec bo ponudnike o izbiri najugodnejše skupne oziroma posebne ponudbe obvestil najpozneje do 27. avgusta.

Primorje v stečaju pa se je odločilo tudi za tožbo proti državi. Obravnava je bila včeraj na ljubljanskem okrožnem sodišču, od države pa stečajni upravitelj zahteva kar 1,2 milijona evrov. Kot je za Delo pojasnil Rudolf Hramec, zahtevajo plačilo dodatnih stroškov zaradi pospešene gradnje mednarodnega mejnega prehoda Starod. Zadnji je sicer začel delovati že v začetku leta 2007, gradnja približno šest milijonov vredne naložbe pa je potekala na zahtevnem kraškem terenu. V sklopu projekta je Primorje zgradilo objekte za delo policije, carine in špedicije, uredili pa so tudi terminal za vstop tovornjakov v Slovenijo oziroma Evropsko unijo.