Projekt Teš 6 močno oklestil donos državnih naložb

SDH objavil letno poročilo o upravljanju državnih in svojih naložb.

Objavljeno
19. oktober 2016 19.30
piano/tes
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Donos na kapital državnih družb je lani povzpel 4,2 odstotka, kar je bistveno več kot v letu 2014, ko je dosegel le 1,1 odstotka, v letnem poročilu ugotavlja SDH. A to je podatek, brez upoštevanja odpisov, povezanih s projekotm Teš 6. Ta bi donos državnih naložb sklestil na pičlih 0,7 odstotka.

Holding slovenskih elektrarn (HSE) je namreč zaradi razvpitega projekta Teš 6 lani moral odpisati kar 474 milijonov evrov. Sicer pa so k rasti donosa 68 državnih naložb najbolj prispevale banke, promet, transport in infrastruktura. Neto dobiček državnih družb se je lani zvišal za slabo polovico oziroma na 883 milijonov evrov, pri čemer je najvišjo dobičkosnost zlasti na račun Krke izkazal proizvodni sektor, najbolj izgubarski pa je bil turizem, ki je sicer v strategiji upravljanja opredeljen kot strateška panoga.

Vrednost državnih podjetij je konec lanskega leta znašala 10,8 milijarde evrov in se je malenkost znižala, premoženje Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki ima 29 aktivnih naložb, pa se je zaradi pripojitve PDP povečalo na 780 milijonov evrov.

Infografika: Delo

Donos protfelja Slovenskega državnega holdinga je lani ostal na enaki ravni kot leto prej, torej 11,1 odstotka. Tudi lani so k temu največ prispevali Pozavarovalnica Sava, Zavarovalnica Triglav, Krka, Petrol, Luka Koper in Telekom Slovenije. Skupni donos države in SDH (brez HSE) je dosegel 4,7 odstotka, kar je dobro odstotno točko manj, kakor to predvideva strategija upravljanja.

Največ dividend iz NLB

Letos se je v državni proračun nateklo za 142 milijonov evrov dividend, SDH pa jih je prejel slabih 44. Večino dividend državi je prispevalo pet največjih družb, in sicer 44 milijonov NLB, ki je dobiček delila prvič po sedmih letih, Telekom in Gen energija po 20 milijonov in skoraj toliko še Zavarovalnica Triglav. SDH je največ dividend dobil od Krke, Triglava in Petrola.

V SDH pravijo, da v prihodnje glavni izziv ostajajo izboljšanje trenutne donosnosti podjetij v portfelju, kar pomeni še dejavnejše in učinkovitejše upravljanje vseh naložb. Strategija upravljanja za leto 2016 predvideva 6,3-odstoten donos državnih naložb.

SDH letos od nekaterih državnih družb pričakuje precej visoko donosnost: od Casinoja Bled kar 43-odstotnega, Krke 13,5, Luke Koper 11,5, Pozavarovalnice Sava in Zavarovalnice Triglav po 12 odstotnega, Palome 35-odstotnega, Petrola 13,8- odstotnega. Donos NLB in Telekom naj bi dosegel 4,2 oziroma 6,4 odstotka, Gen-energija 3,75 odstotka, HSE pa zgolj 0,04 odstotka.

Infografika: Delo

Poročali smo že, da je SDH pri donosih predlagal spremembo strategije v smeri, da bi se ciljni donosi določali po panogah.

SDH je lani sklenil pogodbo za prodajo deležev v sedmih družbah. Za to je iztržil slabih osem milijonov evrov, v kar pa nista všteti kupnini za Elan in Adrio Airways Tehniko, ker da sta poslovna skrivnost. V to prav tako ni vštetih 250 milijonov evrov kupnine za NKBM, ki je bil plačana šele letos in je šla na račun države in ne SDH, kot druge naložbe.