Ptujske pekarne: zaloge za peko kruha hitro kopnijo

V Ptujskih pekarnah in slaščičarnah se bojijo, kaj bo, če Probanka ne bo pristala na odblokado računov.

Objavljeno
12. november 2013 17.26
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana - Potem, ko je mariborska Probanka dosegla blokado vseh njegovih računov, se razmere v podjetju Ptujske pekarne in slaščičarne vsak dan poslabšujejo, je danes v odprtem pismu predsednici vlade, ministrom in poslancem državnega zbora opozoril direktor ptujskega podjetja z 60 zaposlenimi Erik Hribernik.

Mariborska Probanka je zavrnila reprogram njihovega posojila v višini 1,1 milijona evrov in dosegla blokado vseh računov, razmere v ptujskem podjetju pa se vedno bolj zaostrujejo. Iz Probanke so jim danes namreč sporočili, da so na odblokado računov ptujskega podjetja pripravljeni pristati le pod določenimi pogoji. Eden od njih je tudi plačilo anuitete za posojila v višini 50.000 evrov, kar pa bi za podjetje lahko predstavljajo velik problem. Znesek, ki ga želi Probanka, je namreč enak mesečnemu znesku neto plač za približno 60 zaposlenih. Če bi Probanka »zasegla« sredstva podjetja, bi s tem lahko ogrozila izplačilo plač v zakonsko določenem roku, to je 18. v mesecu, je danes pojasnil Erik Hribernik.

»Vsa prizadevanja, da bi dobili priložnost v realnem času odplačati vse naše obveznosti, doslej niso rodila sadov. S podjetniškim nagonom po samoohranitvi in z izjemnimi napori še uspevamo izpolnjevati naše obveznosti do kupcev. Toda zaloge, iz katerih lahko spečemo kruh, hitro kopnijo; delavci pa svojo motiviranost za delo v podjetju, ki prav te dni obeležuje 65-letnico svojega delovanja, zamenjujejo z zaskrbljenostjo za svojo usodo in za usodo svojih družin,« je v odprtem pismu predsednici vlade med drugim opozoril Erik Hribernik.

Poudaril je še, da zapleta s Probanko ne želijo politizirati, pa vendar je prav politika z odločitvijo o nadzorovani likvidaciji Probanke prevzela tudi odgovornost za nadaljno usodo banke in z njo povezanimi gospodarskimi subjekti. »S potezo, kakršno si je v našem primeru privošèilo vodstvo Probanke v nadzorovani likvidaciji, pa se povečujejo državne obveznosti do sanacije bank s tem statusom. Najprej zato, ker je sama Probanka skoraj petinski lastnik Ptujskih pekarn in slaščičarn in torej s predstavljeno odločitvijo deluje neposredno proti svoji lastnini, zatem pa še z generiranjem socialnih transferjev za ljudi, ki bodo ostali na cesti, namesto da bi še naprej skrbeli za prehransko oskrbo prebivalcev Slovenije,« še opozarja.