Razdolževanje pred prodajo

Cinkarna Celje je lani ustvarila manj dobička, a zato izboljšala ekonomske kazalnike.

Objavljeno
05. marec 2014 15.37
Cinkarna Celje
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Celje − Po nerevidiranih podatkih je Cinkarna Celje leto 2013 sklenila z dobičkom, a manjšim kot leto prej. Družba, katere večinski delež je od sredine lanskega leta naprodaj, je lani ustvarila 166 milijonov evrov ali štiri odstotke manj prihodkov kot leto prej, pri tem pa imela 7,2 milijona evrov čistega dobička.

Dobička je sicer manj, saj ga je bilo leta 2012 za 18,3 milijona evrov, kar kaže delno pripisati velikim nihanjem cen na tujih trgih, kjer je Cinkarna tudi lani ustvarila večji del prihodkov.

Očitno pa je večji del zmanjšanja dobička mogoče pripisati krepkemu zmanjšanju zadolženosti, ki je ostalo večinoma kratkoročno. Obveznosti do bank je tako lani Cinkarni s predlanskih skoraj 20 milijonov evrov uspelo zmanjšati na samo 4,5 milijona evrov. Pri tem so obveznosti do dobaviteljev ostajale na enaki ravni.

Medtem ko je zaslužek na domačem trgu ostal skoraj enak letu prej in je lani znašal 23,5 milijona evrov, so z izvozom zaslužili pet odstotkov manj − 142,4 milijona evrov.

Medtem ko Cinkarna Celje ostaja med večjimi domačimi družbami, ki poslujejo z dobičkom, pa še ni nič znanega o prodaji njenega večinskega deleža. Lani julija je konzorcij lastnikov, ki obvladujejo 73-odstotni delež družbe, sklenil sporazum o skupni prodaji nekaj manj kot 600.000 delnic Cinkarne. Prodajalci Nova Ljubljanska banka, Slovenska odškodninska družba, Modra zavarovalnica, Nova Kreditna banka Maribor, NFD, Banka Celje, KD Skladi so se sporazumeli, da v letu dni ali v daljšem obdobju prodajo omenjeni delež. Uprava Cinkarne Celje je oktobra takšen način prodaje večinskega paketa delnic podprla, saj bi to bilo tudi ugodneje za delničarje oziroma prodajalce. Pri tem upravi svetuje ljubljanska družba Alta Skupina.

Nadzorniki Cinkarne so nerevidirane izkaze za lani obravnavali v torek in se strinjali tudi z začasno oceno lanskega poslovanja, po kateri bi za zdaj lahko za letošnje dividende samo iz lanskega poslovanja namenili 5,3 milijona evrov, predlanskim pa je bilo za dividende iz poslovanja 2012 na voljo 12,2 milijona evrov. Večinski lastniki lahko z začasnim odpovedovanjem izplačilu dela dobička računajo na kasnejše poplačilo z višjim iztržkom pri skupni prodaji deležev.