Razveljavljen stečaj Agroinda

Delavci kljub šoku in negotovosti o usodi družbe delajo normalno.

Objavljeno
14. julij 2016 17.21
Vinska cesta na Krasu, 6. novembra 2014
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič

Ljubljana − Višje sodišče v Ljubljani je ugodilo večinskemu ukrajinskemu lastniku vipavskega Agroinda, družbi Demistone Holding Limited (s sedežem na Cipru), in razveljavilo odločitev novogoriškega okrožnega sodišča o stečaju te družbe ter jim zadevo vrnilo v ponovno obravnavo.

Zaposleni, ki so po več mesecih brez plač vložili predlog za stečaj, so šokirani. Tisti, ki jih je stečajni upravitelj Andrej Perdan zaposlil za določen čas skladno s sklepom sodišča za dokončanje nujnih poslov, skupaj jih je 23, so za novico izvedeli po njeni objavi na spletni strani Ajpesa. Dan po tem, ko je Agroind formalno spet pristal v rokah ukrajinskih lastnikov, so kljub ponovni negotovosti in strahu za usodo družbe, ki so ji začeli postavljati nove temelje, delali normalno.

Pritožbi ukrajinskega lastnika je višje sodišče ugodilo, ker meni, da je sodišče prve stopnje zmotno presodilo, da je podana domneva o insolventnosti. Po zakonodaji bi moral za obstoj domneve o trajni nelikvidnosti dolžnik za več kot dva meseca zamujati z izplačilom plač delavcem do višine minimalne plače ali s plačilom davkov in prispevkov.

Predlog za stečaj je bil vložen 22. marca, to pa pomeni, da bi moral dolžnik 21. januarja zamujati z izplačilom decembrske in januarske plače do višine minimalne plače. V novem postopku bo moralo sodišče ugotavljati, ali je Agroind res prezadolžen, in predlagatelje stečaja pozvati k dopolnitvi manjkajočih navedb oziroma dokazov.

Konec Agroinda?

»Bojim se, da je to konec Agroinda. Kot kaže, nam kljub vsem naporom in požrtvovalnosti ni usojeno, da bi družba preživela,« je razočaran Andrej Furlan, nekdanji predsednik sveta delavcev v Agroindu, ki je tudi po uvedbi zdaj razveljavljenega stečaja še ostal med zaposlenimi v vipavski vinski kleti.

Spomnimo, Agroindov stečaj so predlagali zaposleni, da bi končali agonijo, v katero so jih pahnili lastniki − ukrajinski družbi s slamnatim podjetjem Vipavski vinogradi, registriranim maja lani na novogoriškem naslovu, jih je prodala Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) −, potem ko so jim mesece obljubljali izplačilo zaostalih plač in vseh prispevkov zanje, pa se to ni zgodilo oziroma so jim dolgovano ob zahtevah za stečaj plačevali po drobtinicah, in ko se je zaradi blokiranih računov podjetja delo v vinogradih in kleti tako rekoč ustavilo.

Vprašanja brez odgovorov

»Vse je precej nejasno. Ne vemo, kaj ta odločitev pomeni za nekdanje sodelavce, ki so na zavodu. Bodo ostali brez nadomestila iz jamstvenega sklada? Kaj bo z našimi plačami? Ali smo zadnji mesec zaman delali in bomo zdaj še peti mesec brez plač? Podjetje je v stečaju dobro poslovalo in na računu se je nabralo kar nekaj denarja. Kaj bo z njim, ko se vrnejo Ukrajinci, ki so dokazali, da jim ni mar za vinogradništvo in za našo firmo? Ne vem, komu bi to lahko bila voda na mlin,« pravi Furlan in se sprašuje, kaj bo z letino, potem ko so se skupaj z lokalno skupnostjo lotili njenega reševanja, od odkupa grozdja pri kmetih do njegove predelave in plačila. Stečajni upravitelj si je prizadeval najti najemnika in kupca za firmo, nekateri so že pokazali zanimanje, pravi.

»Tudi če so nam dolgovano plačevali po delčkih, je dejstvo, da je višje sodišče naredilo napako, ali je ta napaka namerna ali ne, pa ne bom razsojal, ker so za to drugi. Dejstvo pa je, da je Furs knjižil plačila zaostalih prispevkov za nazaj, da je še zdaj pred dnevi popravljal datume, ko je knjižil prispevke. Ukrajinci so plačevali prispevke še po dnevu, ko je bil uveden stečaj, na Fursu pa so jim menda rekli, da ni pomembno, če plačujejo zdaj, ker denar je pač denar. Počasi bo vse prišlo na dan; ta država pa deluje tako, da ne moreš verjeti,« je razočaran Furlan, ki v imenu delavcev pravi, da so prepričani, »da se v ozadju mora nekaj odvijati«. Sprašuje se tudi, zakaj je višje sodišče odločilo tako le dan pred sodnimi počitnicami, tako da prvostopenjsko sodišče ne bo odločalo vsaj še mesec dni.

»Medtem pa bo marsikaj šlo mimo, tudi reševanje trgatve je negotovo, čeprav bo prvostopenjsko sodišče ponovno odločilo o stečaju,« pravi.

»Delavci imamo občutek, da je to namerno, da se družba potopi. Čigavi interesi so zadaj, lahko le ugibam. Tudi zato, ker so Ukrajinci, ki so prihajali in se menjavali v Agroindu, povedali marsikaj; da jim je bilo marsikaj obljubljeno, tudi od DUTB, ampak naj oni sami povedo, kaj jim je bilo obljubljeno. Ukrajinci so nam govorili, da jim je DUTB obljubljala neverjetne stvari,« je brez dlake na jeziku povedal Furlan.