Robert Antunovič: "Elan je lahko idealna zgodba o uspehu"

Ameriški poslovnež Robert Antunovič verjame, da lahko Elan postane eden od treh vodilnih svetovnih proizvajalcev zimsko-športne opreme, tudi skupaj z Alpino

Objavljeno
24. februar 2015 22.26
28.1.2013 Kranjska Gora, Slovenija. Izposoja in testiranje novih Elanovih smuci.FOTO: JURE ERZEN/Delo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana – Vse kaže, da bi se v prihodnjih mesecih lahko razplamentel boj za nakup Elana med češkim Sportenom in ameriško družbo Boba Ing. »Naš cilj je, da postane Elan eno od treh vodilnih svetovnih podjetij v zimsko-športni industriji,« je v krajšem pogovoru za Delo poudaril Robert Antunovič.

Kot pravi Antunovič, ki je v Ameriki uspel s prodajo otroškil nosil, je Elan idealno podjetje za zgodbo o uspehu. Ima dobre blagovno znamko, vodstveno in razvojno ekipo, pa tudi potencial za rast prodaje, ki jo Antunovič vidi predvsem na ameriškem trgu.

»Elan je že prisoten na ameriškem trgu, predvsem na vzhodni obali, ne pa tudi v Koloradu, v Utahu ali Kaliforniji. Elanu lahko nudimo marketinško in prodajno podporo za prodor na glavne svetovne trge, tako na ameriški kot na azijske trge,« pravi Antunovič. Priložnost za rast prodaje Antunovič vidi tudi v morebitnem povezovanju Elana in Alpine, ki izdeluje smučarske čevlje. »S kombinacijo obeh podjetij in optimizacijo poslovanja lahko ustvarimo močno podjetje v industriji zimsko-športne opreme,« pravi.

Skupna točka Elana in Alpine je DUTB, saj je družba za upravljanje terjatev bank največji finančni upnik Alpine. Na DUTB prodaje Alpininih terjatev ne komentirajo, računajo pa, da bo v roku dveh mesecev potrjena prisilna poravnava Alpine in tudi izvedena načrtovana konverzija terjatev v lastniške deleže družbe. Po izvedeni konverziji bo DUTB predvidoma večinski lastnik Alpine, so danes pojasnili na slabi banki.

Najprej je treba rešiti dolgove pri bankah

Antunovič se za nakup Elan pogaja že približno šest mesecev. Kot pravi, je postopek »dolg in naporen,« največji problem pa je, da je za pogajalsko mizo veliko vpletenih strani, ne pa tudi odločevalca, ki bi lahko sprejel odločitev.

»V pogajanjih imamo sedem strank, s katerimi je treba najti skupen dogovor, kar je velik izziv. Imamo tri državne agencije, ministrstvo za finance, dve banki, gospod Koržeta.... Na sestanku konec decembra je za isto mizo sedelo 18 ljudi,« je našteval Antunovič. Kot zagotavlja, ima denar za nakup zagotovljen, prepričan pa je, da je treba v pogajanjih najprej rešiti vprašanje Elanovih dolgov pri Gorenjski banki in DUTB. »Šele, ko se reši vprašanje bančnih dolgov in opravi prevzem, sledi iskanje rešitev za vračilo nedovoljene državne pomoči, sicer se lahko v najslabšem primeru čez nekaj mesecev znova zapletemo v nov problem državne pomoči.«

Najbolj ključno pa je, da se odločitve glede prodaje Elana sprejmejo čim prej, še poudarja Antunovič. »Elan je v težkem položaju in če v kratkem ne bo odločitve glede prodaje, se lahko družba znajde v težavah zaradi likvidnosti.«

Bruselj vztraja pri vračilu državne pomoči

Stališče Evropske komisije glede Elana sicer ostaja enako kot doslej, Bruselj zahteva, da Elan vrne državno pomoč svojim državnim lastnikom. V Bruslju natančno spremljajo prizadevanja slovenske vlade za prodajo Elana, ki naj bi bila dokončana v »razumnem časovnem okviru.«