RTH v insolventnem krču razprodaja srebrnino

Bankam dolguje 14 milijonov evrov. Stoodstotno naj bi upnike poplačali v štirih letih.

Objavljeno
26. avgust 2014 17.04
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje
Trbovlje − Načrt finančnega prestrukturiranja (NFP), ki je bil zadnje mesece glavna »preokupacija« vodstva Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH), predvideva poplačilo vseh obveznosti do finančnih upnikov v prihodnjih štirih letih, navadne upnike pa naj bi poplačali že letos.

Vir za poplačilo je prodaja premoženja, ki naj bi ga bilo konec leta 2018 še 18 milijonov evrov. Dolga RTH do bank upnic je 14 milijonov. »NFP je realen,« vztraja direktor Bojan Jelen. Navadnih terjatev RTH do dobaviteljev je še za dodatnih 1,2 milijona evrov. RTH ima še dobrih 140 zaposlenih; januarja jih je bilo še 261. V vsega osmih mesecih so 112 zaposlenim izplačali za poldrugi milijon odpravnin. Zanje in za plače potrebujejo še vedno 300.000 evrov na mesec. Na vprašanje Dela, ali bodo večino načrtovanih prilivov od prodaje premoženja porabili za pokrivanje stroškov dela, Jelen ni dal jasnega odgovora: »Ne gre za plače. Temu se reče realizacija programa.« RTH mora do konca leta 2015 zaključiti zapiralna dela pod zemljo, do konca leta 2018 pa dela nad njo.

Če NFP, o katerem se bo upniški odbor odločal predvidoma že septembra, ne uspe, rudniku grozi stečaj. Niti prokurist RTH Robert Biček niti Jelen pa te možnosti skoraj ne dopuščata, saj bi stečaj po njunem povzročil prevelik kaos in prehude posledice. »Slediti je treba le dinamiki prodaje,« je prepričan Biček. Potrjen predlog prisilne poravnave, ki jo je marca za RTH predlagala NLB, bo prinesel tudi odpravo insolventnosti. RTH je bil trajneje insolventen že konec lanskega leta; zdaj je spet. Biček ocenjuje, da je prisilna poravnava RTH ena redkih, ki predvideva stoodstotno poplačilo vseh upnikov – čeprav z določenim zamikom rokov.

Prodaja hčerinskih podjetij

Za poplačilo upnikov RTH v prihodnjih štirih letih potrebuje redne prilive iz državnega proračuna, načrtuje pa tudi skoraj popolno razprodajo premoženja. Prodati namerava finančne naložbe, in sicer 27-odstotni delež v stanovanjski hčeri Spekter, ki edina še pozitivno posluje. Delež vrednotijo na šest milijonov evrov, kdo ga bo kupil, ne povedo. RTH računa Spektru vzeti tudi pretekli dobiček v višini 2,3 milijona evrov. Naprodaj je 92-odstotni delež v družbi M & P, ki ima edino omembe vredno premoženje v turističnem objektu na Rabu; ocenjujejo jo na milijon evrov. Zanimivo je, da je Jelen v vlogi direktorja Spektra na M & P že posredoval ponudbo za odkup. Za Delo je dejal, da obstaja možnost, da Spekter »sestro« proda drugemu. RTH prav tako načrtuje prodati hčerinski GRO Inženiring. Že letos mora iz naslova prodaje zagotoviti štiri milijone evrov.

V času, ko je z RTH odšlo več kot sto ljudi, se je na mesto vodje zapiralnih del vrnil nekdanji poslanec PS Jože Velikonja. Tega mesta zadnja štiri leta ni zasedal nihče. Jelen na vprašanje, ali ga torej potrebujejo, ni hotel odgovoriti, za mnenje pa smo prosili Rajka Pirnata s pravne fakultete: »Pravica poslanca do vrnitve na delo oziroma do drugega ustreznega dela je odvisna od tega, ali ima delodajalec tako delo na razpolago, torej ali v skladu s predpisi o delovnih razmerjih obstoji tako delovno mesto, ki ni zasedeno in kjer ima delodajalec potrebo po opravljanju dela. To pa ne pomeni, da je dolžan ustvariti novo delovno mesto, tudi če takih potreb nima. Če je položaj nasproten, da delodajalec iz poslovnih razlogov delavce celo odpušča, si ne znam predstavljati, da bi taka potreba obstajala.«