Iz Velenja očitki proti HSE, iz HSE nazaj

Napoved rudarske stavke: V HSE menijo, da mora težave Premogovnika Velenje rešiti njegova uprava.

Objavljeno
24. februar 2014 13.42
Posodobljeno
24. februar 2014 15.00
Vili Einspieler, Celje, Borut Tavčar, gospodarstvo
Vili Einspieler, Celje, Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana - Predsednik sindikata velenjskega premogovnika Ferdinand Žerak poudarja, da ni cilj prve organizirane stavke, da bi ustavili Teš. Knapi hočejo delati, a vse večje likvidnostne težave družbe vplivajo na varnost pri delu in socialno varnost zaposlenih.

Po podatkih Ferdinanda Žeraka je Premogovnik Velenje (PV) lani ustvaril 15 milijonov evrov izgube, Holding slovenske elektrarne (HSE) pa 120 milijonov evrov dobička. Navedel je še, da je povprečna bruto plača v HSE 4000 evrov, v PV pa znaša 2300 evrov in je po višini plač na zadnjem mestu v skupini HSE. Čeprav je res, da so v PV dobili plače po zaslugi HSE, pričakujejo poenotenje plačnih razmerij v skupini HSE.

Žerak je menil, da je Termoelektrarni Šoštanj (Teš) mogoče prodajati premog za šesti blok po 2,25 evra za gigadžul, vendar bo moral stroške v razliki cen prevzeti nekdo drug, in ne PV, ki je od leta 2012 pa do konca leta 2013 zavestno zniževal plače. Po njegovi oceni upravi HSE in PV ne delujeta v pravi smeri, HSE pa se kot večinski lastnik v enem delu vede kot koncern, v drugem delu pa PV obravnava kot samostojno pravno osebo.

Sedem zahtev stavkovnega odbora, o katerih smo že poročali, je podprl predsednik krovnega sindikata SPESS Peter Bršek, ki je poudaril, da ne morejo dopustiti, da PV v sistemu HSE životari ter čaka na milost in nemilost. Stavkovni odbor PV je za 3. marec napovedal opozorilno stavko. Če stavkovne zahteve ne bodo izpolnjenje, bodo velenjski rudarji 10. marca začeli stavkati, dobava premoga Tešu pa bo polovična. Rudarji načrtujejo 13. marca zmanjšanje dobave Tešu na 25 odstotkov, štiri dni pozneje pa še dodatno zmanjšanje dobave premoga.

Turizem ni premogovništvo

»V Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) z vso resnostjo spremljamo dogajanje v Premogovniku Velenje (PV). Zahteve zaposlenih se po eni strani nanašajo na izostala izplačila regresov in božičnic ter na poenotenje plačnih razmerij v skupini HSE, po drugi strani pa na še vedno odprto problematiko stroškov in stroškovne (ne)učinkovitosti PV, od katere je usodno odvisna prihodnost obstoja te družbe in tudi Teša ter nadomestnega bloka 6. Razumemo jezo in razočaranje zaposlenih v PV, predvsem rudarjev, ki opravljajo zahtevno delo v težkih razmerah, za katero si zaslužijo pošteno plačilo. Vendar HSE ni in ne more biti porok za uspešno poslovanje premogovnika, dokler za to niso izpolnjeni nekateri osnovni pogoji,« pravi Blaž Košorok, generalni direktor HSE.

Pojasnjuje, da so med temi pogoji na prvem mestu premišljene poslovne odločitve za racionalizacijo poslovanja ter zajezitev nerazumnega vlaganja v dejavnosti, ki ne le, da ne sodijo v premogovništvo, ampak družbi in skupini PV prinašajo izgubo. Prav tako se mora uprava PV (vodi jo Milan Medved) zavedati tudi svoje zaveze, da bo PV dobavljal premog po ceni 2,25 evra za gigadžul že prihodnje leto, kar je večkrat potrdila (s podpisom tripartitne pogodbe HSE-Teš-PV leta 2009, aneksa k tripartitni pogodbi HSE-Teš-PV leta 2012 in veljavnega razvojnega načrta PV 2009-2018).

»Uprava premogovnika mora zagotoviti normalno poslovanje skupine PV, torej njeno likvidnost in solventnost,« poudarja Košorok. »Napačnih odločitev si ne moremo privoščiti niti jih ne moremo tolerirati,« pravi Košorok. Dodaja, da ima skupina PV poslovne in finančne težave, ki pa niso nerešljive. Poslovodstvo HSE in nadzorni svet PV tako že dolgo opozarjata na nujnost načrtovanega dezinvestiranja PV, brez katerega načrtovano poslovno in finančno prestrukturiranje skupine PV ne bo mogoče. »Dejavnosti, kot so trženje tekstila in turističnih zmogljivosti, ne sodijo v dejavnost premogovništva in so večinoma soodgovorne za nastalo situacijo, v kateri se je znašel premogovnik. Naloga uprave PV je, da najde pot iz slepe ulice,« še meni Košorok, ki pričakuje, da bo uprava PV v dnevnih stikih z upravo HSE. Če uprava PV ne zmore najti poti iz težav, bo po Košorokovih besedah treba razmisliti tudi o zamenjavah. Danes se bo Košorok sestal s sindikalisti.