Rudnik Trbovlje-Hrastnik zapušča solarno hčer

Rudnik Trbovlje-Hrastnik s hčerama po samo dveh letih izstopa iz RTH Solarja.

Objavljeno
22. avgust 2012 20.09
Posodobljeno
22. avgust 2012 21.00
mpi_runik
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje
Trbovlje – Rudnik Trbovlje-Hrastnik (RTH) je na današnji skupščini družbenike hčerinskega RTH Solarja obvestil, da želi z drugima dvema hčerama Fortuna-Pilom in Spektrom prodati svoje deleže oziroma kot skupina izstopiti iz RTH Solarja. Usoda šele dve leti stare rudniške hčere z »zanimivo« bilanco bo znana v tednu dni.

Posledica odločitve treh od petih družbenikov RTH Solarja, družbe za proizvodnjo in prodajo električne energije, da iz nje odidejo, je bila prekinitev skupščine. Nadaljevali jo bodo v torek, ko bo znano, kako se bosta odločila preostala dva predkupna upravičenca RTH Solarja, to je družba Pro Solar, zastopnica nemškega Inventuxa v Sloveniji, in nemško podjetje S&R, ki izdeluje opremo za fotovoltaične module. Omenjena sta 50-odstotna družbenika RTH Solarja. Neuradno naj bi izkoristila predkupno pravico in polovični delež skupine RTH odkupila, pravi namestnik direktorja RTH Tim Tomažin.

RTH ima v Solarju sicer 26-odstotni delež, Spekter 20- in Fortuna-Pil štiriodstotnega. Vrednotijo ga na 15.000 evrov ali na polovico vrednosti ustanovnega kapitala, ki je leta 2010 znašal 30.000 evrov. O razlogih za izstop oziroma prodajo deležev Tomažin ni hotel govoriti. Dejal je le: »Cilj RTH, ko smo se odločali za pristop k RTH Solarju, je bil razvijati nove dejavnosti in odpirati nova delovna mesta. Če človek enkrat začuti, da do tega cilja ne bo prišel ali vsaj ne tako kmalu, kot je načrtoval, in da je cilj povezan še s prevelikimi vlaganji, stori, kar smo storili mi.« RTH se v primeru, da bo odprodal omenjene deleže, najbrž ne bo odločil za revizijo poslovanja Solarja. »Če nas med lastniki ne bo, bodo vse pravice in obveznosti postale stvar dejanskih lastnikov,« je pojasnil. To z drugimi besedami pomeni, da bodo vsa bremena iz bilance RTH Solarja padla na pleča Pro Solarja in nemškega S&R. In te so »težke« najmnaj štiri milijone evrov. Kaj bo po izstopu skupine RTH s tremi zaposlenimi v Solarju – direktor oziroma zastopnik je Henrik Bajda, pred tem zaposlen v RTH –, ta hip ni jasno.

Iz bilance poslovanja RTH Solarja za leto 2011 je razvidna velika zadolženost in še več nejasnih postavk, za katere Tomažin meni, da jih bo moral pojasniti edini zakoniti zastopnik, to je Bajda. Pro Solar je leto 2011 sicer končal s 6700 evri plusa, toda imel je tudi za dva milijona evrov dolgoročnih obveznosti, milijon poslovnih obveznosti in za 830.000 evrov kratkoročnih kreditov, poleg tega pa še za skoraj 700.000 evrov zalog – najbrž fotovoltaične opreme, katere resnična vrednost je glede na to, da cene vsak teden padajo, resnično vrednost težko določiti. Še bolj problematična pa je ustanovitev družbe RTH Solar dva, ki se je zgodila marca letos. Njen lastnik je RTH Solar, ki je le dobra dva tedna zatem novoustanovljeni družbi šel za poroka pri 360.000 evrov vrednem kreditu za gradnjo sončne elektrarne v Hrastniku. Tega je RTH Solar dva najel pri Banki Sparkasse v Ljubljani z zapadlostjo leta 2025. Med bolj »zanimivimi« postavkami v »proračunu« RTH Solarja je tudi znesek za opravljene intelektualne storitve v višini 160.000 evrov.

Na vse to bodo morali, kot rečeno, v vodstvu RTH Solarja odgovore poiskati do torka, ko bo sprejeta odločitev, kako, predvsem pa s kom naprej.