Rudniško »trojko« sodišče opralo krivde

Rudnik Trbovlje-Hrastnik: tožba proti Alešu Bergerju, Francu Blazneku in Timu Tomažinu padla.

Objavljeno
23. januar 2017 19.43
Polona Malovrh
Polona Malovrh
Trbovlje - Tri nekdanje vodilne v Rudniku Trbovlje-Hrastnik (RTH) Aleša Bergerja, Francija Blazneka in Tima Tomažina je sodišče v Ljubljani opralo krivde in zavrnilo 774.000 evrov vredne tožbene zahtevke, ki jih je proti trojici na zahtevo Slovenske odškodninske družbe, predhodnice Slovenskega državnega holdinga (SDH), leta 2014 vložil takratni direktor RTH Bojan Jelen.

Vsi trije akterji s tožnikom SDH na čelu so se zavili v molk. Sodbe oziroma zavrnjene tožbe v poslih RTH s hčerama Vitales in RTH Solar ter z Vinpromom ne komentirajo, še manj odgovarjajo na vprašanja o tem, kje sta SDH oziroma Deloitte napačno presojala. Vsaj dve špekulaciji je neuradno slišati v zvezi z odškodninsko tožbo v njihovih primerih: da naj bi revizijo oziroma »pregon« inscenirala dva akterja - eden iz družbe, ki je v RTH opravljala finančni in tehnični nadzor, drugi iz takratne ekipe SDH. Po drugi različici pa naj bi bila zelo milo sestavljena tudi tožba, ki jo je proti rudniški »trojki«, torej proti svojim trboveljskim rojakom na zahtevo SDH vložil Jelen. Ta je oktobra 2013 na mestu direktorja nasledil Bergerja in vodil RTH do decembra 2015, ko je izgubil zaupanje nove nadzornice Ervine Jarc. Nad Jelenom je iz ekipe SDH od aprila 2014 bedel prokurist Robert Biček. Izredno odpoved delovnega razmerja je prejel kratek čas za Jelenom.

Ponesrečeni posli

O tožbah proti predhodnikom je Jelen že ob vložitvi napovedal, da bo treba še dokazati, ali je šlo za namerno povzročeno gospodarsko škodo oziroma za zavestno oškodovanje ali morda le za ponesrečene komercialne poskuse. Očitno je tudi sodišče ocenilo, da se jih je pri poslih držala smola.

Tudi v SDH, ki je ustanovitelj in edini družbenik RTH, sodbe ne komentirajo. Za odškodninsko tožbo na podlagi posebne revizije RTH, ki jo je za obdobje 2008-2013 opravila družba Deloitte, se je leta 2013 odločil Tomaž Kuntarič zaradi suma o negospodarnem ravnanju in oškodovanju premoženja podjetja v stoodstotni lasti države. Od takrat se je v SDH in RTH zamenjalo že nekaj direktorjev in nadzornikov. A niti milijon evrov, na kolikor so najprej ocenjevali oškodovanje, niti 774.000 evrov, kolikor je znašal tožbeni zahtevek na koncu, za podjetje v zapiranju nista zanemarljiva zneska. RTH mora letos iz preteklih dolgov odplačati štiri milijone evrov. Stroški, ki jih je Rudniku z revizijo in več kot dveletnim pravdanjem nakopal SDH, znašajo več deset tisoče evrov - to je nekaj rudarskih plač. Za primerjavo: letna plača dveh rudarjev znaša od 20.000 do 30.000 evrov, sodna taksa, stroški odvetnikov in stroški vložitve pritožbe pa skoraj pol toliko ... Kakor je za Delo povedal Jani Žlak, sedanji direktor RTH, se na oprostilno sodbo niso pritožili.

»Odvetniško družbo sem zaprosil za oceno možnosti uspeha, če se pritožimo. Ocenili so jih kot minimalne. Upoštevajoč oceno stroke in oceno nadaljnjih stroškov pravdanja, ki bi se takoj zvišali na 20.000 ali celo 30.000 evrov, se v RTH po posvetu s SDH in nadzorniki za pritožbo ni odločil,« je še pojasnil Žlak, ki osebno meni, da tožarjenje zgolj zaradi tožarjenja ni smiselno. »Škodo je ljudem lahko povzročiti, popraviti pa jo je težje,« pravi.

Veliko hrupa za nič

Veliko hrupa za nič, pravijo v RTH. Decembra 2013, tik pred božično-novoletnimi prazniki, je sklep takratne SOD o nadaljnjih postopkih proti vodilnim in nadzornikom RTH zaradi suma negospodarnega ravnanja udaril kot strela z jasnega. Bergerju in namestnikoma Blazneku ter Tomažinu, ki je Blazneka nasledil leta 2011, ko je ta prevzel funkcijo direktorja trboveljske Termoelektrarne, je Kuntarič očital štiri sporne posle. Revizija je pokazala, da je RTH v hčerinskem Vitalesu kupil 50-odstotni delež in zanj odobril 80.000 evrov posojila. V RTH Solar je revizor ugotovil za 460.000 evrov dospelih terjatev in poslov z materjo, ki so pomenili neplačane terjatve do družbe Vinprom v višini 320.000 evrov. Pod drobnogledom so se znašle tudi terjatve iz stavbnih pravic in povratne prodaje kupljenih fotovoltaičnih celic v vrednosti 250.000 evrov.

Revizija je preverila smotrnost 300.000 evrov vrednih poslov iz projekta pirolize med nizozemsko družbo MPI Management B.V. in Fortuno Pil, še eno od rudniških hčera, ter donacije in sponzorska sredstva osebam, povezanim z nekdanjim poslovodstvom in nadzorniki, ki jih je v spornem času vodil Milan Žnidaršič. Po razsodbi sodeč so se toženi zagovarjali le v zvezi s posli v Vitalesu, Solarju in Vinpromu, ne pa tudi glede pirolize, kjer jim je na začetku najslabše kazalo ...

Zdaj se Franc Blaznek kot samostojni podjetnik ukvarja s poslovnim svetovanjem, Berger, ki je po prenehanju direktorskega mandata v RTH ostal kot vodja službe za varnost in zdravje pri delu, je upokojen, Tomažin pa se je vrnil h »koreninam«. Je polovični lastnik družbe Sloform, ki se ukvarja s pohištvenim inženiringom. Tomažin je, preden je prišel v RTH, delal v zagorski lesni industriji Svea.