S spremembo statuta nad Gašparja Mišiča

Delničarji Luke Koper bodo jutri spet spreminjali statut - tudi zato, ker bi radi laže zamenjali Gašparja Mišiča.

Objavljeno
17. marec 2014 21.04
Posodobljeno
18. marec 2014 11.00
Gašpar Gašpar Mišič v Ljubljani,13. junija 2013
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Koper – Delničarji Luke Koper bodo jutri ponovno spreminjali statut predvsem zato, ker je bila jesenska sprememba nezakonita, a tudi zato, ker bi radi laže zamenjali Gašparja Gašparja Mišiča. To bo že četrta skupščina v enem letu in peti sklic v 13 mesecih.

Glavni namen jutrišnjega sklica skupščine je razveljavitev sklepov, sprejetih na skupščini oktobra lani, ko je društvu Mali delničarji Slovenije (MDS) z izpodbojno tožbo uspelo zadržati nezakonite spremembe. Tokratne spremembe za MDS po besedah Rajka Stankovića niso zakonsko sporne.

Spremembe predvidevajo, da mora NS soglašati s prenosom in obremenitvijo nepremičnin družbe ali njenih odvisnih družb. Delavskega direktorja kot člana uprave imenuje in razrešuje NS na predlog sveta delavcev, razen v primeru krivdne odgovornosti, ko ga lahko odpokličejo brez soglasja sveta delavcev.

Člane ali predsednika uprave lahko odpokliče NS, če je navzoča vsaj polovica članov (torej vsaj pet, in ne več šest), pri čemer morajo biti navzoči vsaj trije člani predstavniki kapitala in predsednik ali namestnik predsednika NS.

Predsednik in člani uprave (razen delavskega direktorja) morajo imeti najmanj univerzitetno izobrazbo in vsaj pet let delovnih izkušenj na vodstvenih položajih v velikih družbah. Vendar ta sprememba ne velja za nazaj (za Gašparja Mišiča, ki nima univerzitetne, ampak samo visokošolsko izobrazbo).

Spremembe so po zagotovilih poznavalcev tokrat povsem usklajene z zakonskimi predpisi. Teoretično se lahko zgodi, da bi se nadzorniki sestali že dan po skupščini in odločali o Gašparju Mišiču. Toda po naših informacijah je naslednji sklic nadzornikov predviden za 12. april.

Na jutrišnji seji bo uprava družbe po štirih letih pravdanja delničarjem poročala o stanju odškodninskih tožb proti nekdanji Časarjevi upravi. Zaradi naraščanja tožbenih stroškov (doslej so porabili že 660.000 evrov) se zdi upravi odgovorno, da o tem poroča delničarjem. »To ne pomeni umika odškodninskih tožb. Uprava mora storiti vse, da ne bi izgubili tudi drugih tožb.