Alvarez: Banke so pripravljene financirati Agrokor

Todorićeva poročna priča vložila zahtevo za stečaj trgovca Konzum. Sabor sprejel lex Agrokor.

Objavljeno
06. april 2017 13.46
cropix*Konzum
N. G., STA
N. G., STA

Ljubljana – Po izglasovanju tako imenovanega lex Agrokora in sestanku s ključnimi bankami upnicami je Antonio Alvarez III., glavni direktor za prestrukturiranje Agrokora, sporočil, da so banke pod pogoji novega zakona pripravljene financirati koncern.

Sabor glasoval o lex Agrokor

Hrvaški sabor je danes potrdil vladni predlog zakona o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih, tako imenovanem lex Agrokor. Opozicija zanj ni glasovala.

Za sprejetje zakona je glasovalo 83 od navzočih 131 poslancev, proti jih je bilo 46, dva sta se glasovanja vzdržala. Hrvaški sabor ima 151 poslancev.

Zakon se bo lahko uporabil za podjetja z vsaj 5000 zaposlenimi in najmanj 7,5 milijarde kun (okoli milijardo evrov) obveznosti, ki jih ne morejo izpolniti. Če bi takšno podjetje zahtevalo pomoč države, bi vlada predlagala izrednega pooblaščenca, katerega naloga bi bila zagotoviti redno poslovanje družbe, omogočiti svežo likvidnost ter začeti postopke prestrukturiranja.

Sprejeti so bili tudi nekateri amandmaji k zakonu. Ena od sprememb je, da kreditor, ki po aktivaciji zakona kreditira koncern, da lahko ta normalno deluje, ima pravico do poplačila vseh terjatev tudi v morebitnem stečajnem postopku, če postopek izredne uprave ne bi uspel. Po prvotnem vladnem predlogu bi upnik takšno pravico imel le med časom izredne uprave. Več bank je namreč zainteresiranih za takšno kreditiranje, a vse so zahtevali večjo zaščito svojih terjatev, poroča Jutarnji list.

Banke, ki kreditirajo sistemsko pomembno podjetje, so torej na vrsti za poplačilo terjatev takoj za delavci, ki so tudi edini, ki lahko sprožijo izvršbo, medtem ko dobavitelji, ki ne morejo izterjati svojega denarja, lahko prevzamejo ustrezen lastniški delež v podjetjih skupine.

Predsednik največje opozicijske stranke SDP Davor Bernardić je pred glasovanjem pojasnil, da zakona ne bodo podprli, ker ocenjujejo, da bodo dopolnila HDZ upnikom omogočala med drugim tudi prevzem hrvaških zemljišč in vodnih virov. Opozicija je opozorila tudi, da je zakon v nasprotju s hrvaško ustavo kot tudi s pravnim redom Evropske unije.

Banke in dobavitelji so po neuradnih informacijah Jutarnjega lista naklonjene aktivaciji tega zakona. To naj bi bila za banke ugodnejša možnost, saj če bi dali nove kredite za likvidnost, bi dobili tako imenovani »senior status«, torej bi imeli v primeru stečaja prednost pri poplačilu. Zdaj je vse v rokah Ivice Todorića, saj postopek sproži dolžnik. Zakon bo v Uradnem listu objavljen v prihodnjih dneh.

»Ključna sprememba je amandma, ki zagotavlja prioritetno poplačilo dolga bankam in šele potem dobaviteljem. To je bila očitno zahteva največjih bank, kar je nova težava za dobavitelje,« je sprejem zakona komentiral analitik in poznavalec razmer na Hrvaškem Borut Šuklje.

Zahteva za stečaj Konzuma

Družba Ovum, dobavitelj mlečnih izdelkov in jajc, zahteva stečaj Konzuma. Hrvaški trgovec v lasti Agrokorja ji namreč dolguje 9,6 milijona kun. Zahtevo za stečaj so vložili 31. marca, piše hrvaški portal N1.

Lastnika hrvaškega Ovuma sta Ivan Valentić, sin nekdanjega premiera Nikice Valentića, in podjetje Perfa BIO. Ivan Valentić in družina Todorić so tesno povezani. Ivan Todorić, sin Ivice Todorića, je bil Valentićeva priča, na poroki pa je bila tudi vsa družina Todorić, piše portal Index.

V Konzumu so v odzivu na dogajanje poudarili, da imajo upniki pravico zahtevati stečaj, a to ne pomeni, da bo sodišče postopek tudi sprožilo.»Pomembno je poudariti, da ta osamljeni primer nikakor ne bo vplival na uresničenje ciljev vseh dejavnosti, ki so povezane s postopkom prestrukturiranja,« so zapisali v odgovoru za N1

Razkriti sporazum standstill

Hrvaški časnik Jutarnji list je objavil podrobnosti iz sporazuma o zamrznitvi Agrokorjevih finančnih obveznosti, tako imenovanega sporazuma standstill, med Agrokorjem in njegovimi največjimi upniki. Dokument je naslovljen kot Short Term Standstill, torej kratkoročni standstill. Podpisan je za tri mesece od datuma podpisa 1. aprila. Kot kaže, ima več značilnosti pisma o nameri kot pogodbe o prestrukturiranju.

Kot temeljni cilji so navedeni zagotavljanje kontinuitete poslovanja Agrokorja in njegovih hčerinskih družb, ohranitev vrednosti skupine, fleksibilnejša pogajanja o prestrukturiranju in naslovitev trenutnih potreb za likvidnost skupine.

Banke upnice bodo oblikovale koordinacijski odbor. V treh tednih od podpisa naj bi med drugim dobile podrobno analizo finančnih obveznosti skupine, ki jo bo predvidoma pripravila svetovalna hiša Deloitte, pa tudi številne druge podrobnosti o poslovanju koncerna, vključno z načrtom za nadaljnje financiranje.