Sava : DUTB – drugi polčas

Boj za turizem: sodišče je žogico vrnilo upnikom.

Objavljeno
16. september 2015 20.40
Slovenija, Kranj, 26.Oktober2012, Matej Narat, predsednik uprave Sava. Foto: Igor Zaplatil/Delo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – V boju, kdo bo imel glavno besedo pri sanaciji holdinga Sava, se je tehtnica, kot kaže, spet nagnila na stran poslovne naveze okrog Save, saj je Okrožno sodišče v Ljubljani včeraj spet odločilo, da lahko nad prisilno poravnavo bedi tudi Gorenjska banka.

Dober mesec po tem, ko je sodišče v celoti ustavilo začetek sanacije holdinga Sava, se ta začenja znova. Ljubljansko okrožno sodišče je včeraj znova izdalo sklep o začetku postopka prisilne poravnave, in sicer na predlog tako skupine upnikov, v kateri so Gorenjska banka, Zavarovalnica Triglav, UniCredit banka Slovenija, Pokojninska družba A, Skupna pokojninska družba, Skupna ..., kot tudi glavne upnice Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). S tem je sodišče znova vrnilo žogico sprtim upnikom, ki se ne morejo poenotiti glede nadaljnje usode Save. V prvem taboru je Gorenjska banka s skupino že prej omenjenih predlagateljev, v drugem pa DUTB, a se sodišče tudi ob tokratnem odločanju ni vmešavalo v spor, temveč je status predlagatelja prisilne poravnave podelilo obema stranema in njuna predloga združilo v enega.

Sodišče: Sava ni povezana z Gorenjsko banko

Spor med upniki Save traja že več mesecev. Zatika se zlasti pri vprašanju, kaj in koliko bo dolžnica (Sava) odprodala za odpravo svoje insolventnosti, kjer se pogledi sprtih strani razlikujejo, v najnovejšem sklepu ugotavlja sodišče. Pri tem velja spomniti, da se je boj med sprtima stranema poglobil, ko je DUTB z enostransko potezo poskušala zapleniti delnice Save Turizma, a jih je morala kasneje vrniti. Drugi spor se vrti okrog vprašanja, ali je Sava povezana družba z eno od predlagateljic prisilne poravnave, Gorenjsko banko.

Po mnenju DUTB Gorenjska banka ne bi smela pridobiti statusa predlagateljice prisilne poravnave, saj je pridružena članica skupine Sava, a je sodišče očitek DUTB zavrnilo; po oceni sodišča Save »ni mogoče šteti za družbo z večinskim deležem v Gorenjski banki, te pa ne za družbo v večinski lasti dolžnice«, zato sodišče tudi ni našlo razlogov, da bi se konkretneje ukvarjalo z vprašanjem, ali bi položaj Gorenjske banke kot enega od predlagateljev lahko pomenil zlorabo procesnih pravic, na kar je v pritožbi zoper prvi sklep o začetku prisilne poravnave ves čas opozarjala DUTB.

Brez sodelovanja upnikov je lahko stečaj

V ozadju pravnega pingponga pa se postavlja vprašanje, ali je sanacija Save mogoča brez kompromisa vseh upnikov. DUTB ima kar 46 odstotkov terjatev Save, zato brez nje prisilne poravnave najverjetneje ne bo mogoče izglasovati. Po neuradnih informacijah se želi taboru Gorenjske banke kot predlagateljica prisilne poravnave pridružiti tudi Sava Turizem, vendar v Savi te informacije nismo mogli preveriti.

Sporočili so le, da si bo uprava Save prizadevala za uspešno izvedbo postopka prisilne poravnave, »z enakopravno obravnavo in največjim možnim poplačilom vseh upnikov«, in znova poudarili, da je pot za rešitev Save v razvoju in povezovanju turističnih družb, ki imajo letos izvrstne poslovne rezultate.

Upniki imajo zdaj tri mesece časa, da sodišču predložijo načrt finančnega prestrukturiranja Save, terjatve pa lahko prijavijo do 16. oktobra. Za prisilnega upravitelja je sodišče na predlog Gorenjske banke (spet) imenovalo Matjaža Nanuta.