Sava lani povečala izgubo

Izguba Save je dosegla kar 158,1 milijona evrov. S tem je utrpela najresnejše posledice finančne krize doslej.

Objavljeno
20. april 2012 16.42
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana - Potem, ko je leto 2010 končala s 100-milijonsko izgubo, se je v letu 2011 izguba kranjske Save še povečala in je dosegla kar 158,1 milijona evrov. S tem je kranjska Sava v letu 2011 utrpela najresnejše posledice finančne krize doslej.

Podobno kot leto poprej so tudi lani na poslovni rezultat Save najbolj vplivale visoke slabitve naložb in čiščenje bilanc. Samo slabitve naložb v pridružena podjetja so lani dosegle 120,5 milijona evrov ali tri četrtine vseh slabitev kranjske skupine.

Najbolj, za kar 82,5 milijona evrov, je Sava slabila svojo naložbo v Abanko, v kateri je skoraj četrtinska lastnica, visoke so tudi slabitve v podjetja, s katerimi je Sava lastniško in tudi upravljalsko prepletena; naložbo v holdingu NFD, v katerem je Sava skoraj četrtinska lastnica, so slabili za 16,6 milijona evrov, vendar pa to ni edini odpis, povezan z naložbo v holding NFD. Iz letnega poročila je tako mogoče razbrati, da je Sava lani holdingu NFD - ta je 4,33-odstotni lastnik Save - odpisala tudi posojilo v višini 6,7 milijona evrov. Če k temu prištejemo še slabitve naložbe v insolventno Maksimo Invest, so odpisi Save do njenih lastnic skupaj znašali kar 36,4 milijona evrov.

Poleg slabitev so na lansko izgubo vplivali tudi visoki stroški financiranja, kar v Savi pripisujejo zlasti visokemu povišanju obrestnih mer za posojila. Ob koncu leta je imela Sava d.d. za 309,3 milijona evrov obveznosti, na ravni skupine pa so dolgoročna in kratkoročna posojila skupine ob koncu lanskega leta znašala 371 milijona evrov. To je za 10,7 milijona evrov manj kot konec leta 2010. Na ravni skupine so slabitve dosegle kar 160,3 milijona evrov.

Večina izgub Save torej odpade na njene finančne posle, bolje pa gre njenim ostalim dejavnostim. Skupaj so družbe skupine lani ustvarile 193,8 milijonov prihodkov od prodaje, kar je na ravni načrtov in za 10 odstotkov več glede na leto poprej. Sava največ prihodkov še vedno ustvari z gumarstvom (v strukturi prodaje je njegov delež 62-odstoten), sledi turizem s 33 odstotki, preostalih 5 odstotkov pa se nanaša na prodajo ostalih, manjših Savinih dejavnosti.

Divizija gumarstvo je lani svojo prodajo tako povišala za 10 odstotkov, dobiček pa skoraj podvojila na 8,3 milijona evrov. Za sedem odstotkov so se povečali tudi prihodki dejavnosti turizem, ki pa je zaradi oblikovanih rezervacij za neizkoriščene ure in dopuste ter odpravnine ob reorganizaciji in oblikovanju enotne družbe Sava Turizem leto 2011 končala z izgubo.

»Sava je v letu 2011 utrpela najresnejše posledice finančne krize doslej, ob tem pa se je uprava ob danem obsegu zadolženosti in nizki splošni razpoložljivosti ter visoki ceni kreditnih virov soočala tudi z nevarnostmi pri vzdrževanju tekoče likvidnosti,« so včeraj sporočili iz Save.

Upravi Save je lani z bankami upnicami uspelo skleniti dogovor o odlogu plačevanja kreditnih obveznosti, vendar s tem finančna sanacija še ni končana. Kot je včeraj sporočila uprava Save, si bo v letošnjem letu prizadevala prepričati banke v reprogram posojil na daljši čas, kar bo tudi eden od predpogojev za finančno prestrukturiranje Save do leta 2014.