SDH in Kad od DUTB prevzela terjatve do Save

Za terjatve sta odštela slabih 70 milijonov evrov.

Objavljeno
10. avgust 2016 14.24
Posodobljeno
10. avgust 2016 14.24
*lvu* SAVA
Maja Grgič
Maja Grgič
Ljubljana - Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba (Kad)sta Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) nakazala slabih 70 milijonov evrov za njene terjatve do Save in tako prevzela lastništvo terjatev do kranjskega holdinga. Vsak od njiju je prispeval polovico kupnine, je mogoče izvedeti.

SDH in Kad sta v skladu z januarskim sklepom vlade od DUTB odkupila za dobrih 122 milijonov evrov terjatev do Save in 10.489 lotov Savinih obveznic. S tem sta postala največja upnika Save, po finančnem prestrukturiranju družbe in prisilni poravnavi pa bosta lahko s konverzijo terjatev v kapital postala tudi največja lastnika družbe. SDH in Kad sta že zdaj skoraj 30-odstotna lastnika družbe, a naj bi delničarji svoje deleže izgubili.

Gdaj glasovanje o prisilki?

Kdaj naj bi upniki glasovali o prisilni poravnavi Save, še ni znano. V Savi pravijo, da upajo na čimprejšnjo potrditev prisilne poravnave: »Rok izvedbe glasovanja je odvisen od časa, potrebnega za izvedbo vseh zakonsko nujnih operativnih postopkov na sodišču, in tudi od časa,potrebnega za sprejetje posameznih odločitev sodišča.« Poravnava med Savo in DUTB glede delnic Save Turizma, ki je bila tudi eden od pogojev, je bila že dosežena.

Po finančnem prestrukturiranju družbe je po naših informacijah pričakovati tudi spremembe pri upravljanju Save, kjer v organih vodenja še vedno sedijo kadri iz interesnega kroga dosedanjih lastnikov. Zamenjavo nadzornega sveta družbe in nato še uprave naj bi po naših informacijah podpiral tudi drugi največji upnik - sklad York Global Finance Offshore BDH, ki je tako kot DUTB že poskušal prevzeti nadzor nad upravljanjem Save, a je ljubljansko okrožno sodišče to zahtevo zavrnilo.

Združitev s turizmom

Dolgoročno, potem ko bo Sava prodala tudi Gorenjsko banko, za kar je že oblikovala prodajni konzorcij, država menda načrtuje združitev Save in Save Turizma, ki je ključna donosna dejavnost tega holdinga. Prav zato je bila Sava tudi uvrščena med pomembne naložbe države. In kdaj naj bi bila Gorenjska banka naprodaj in kakšen bo prodajni postopek? »O postopku in načinu konzorcijeve prodaje lastniških deležev v Gorenjski banki bo odločala komisija, ki je bila ustanovljena in že deluje, na podlagi sporazuma o skupni prodaji delnic,« kratko odgovarjajo v Savi.

SDH je za Savo prispeval 34,4 milijona evrov. Prav zaradi tega odkupa se je začela omenjati možnost, da bi država dokapitalizirala SDH, za kar si v holdingu po naših informacijah menda prizadevajo. A na ministrstvu za finance odgovarjajo, da za SDH v tem trenutku ni predvidene nobene dokapitalizacije.