SDH počasi dviguje roke od Polzele

SDH: Izjave Klemenčiča o poslovanju družbe so bile zavajajoče in izplačeval si je previsoko plačo. Ta vse zavrača.

Objavljeno
09. december 2016 17.54
regent/POLZELA
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Polzela − Poslovodstvo tovarne nogavic Polzela mora do 19. decembra skupščini predložiti poročilo o ukrepih finančnega prestrukturiranja v skladu z insolvenčno zakonodajo. Slovenski državni holding (SDH) namreč ugotavlja, da je družba v precej slabšem stanju, kot ga je prikazoval prejšnji predsednik uprave Marko Klemenčič, ki ga bodo tudi kazensko ovadili. Klemenčič vse njihove navedbe zavrača, kar, kot pravi, bo tudi dokazal prihodnji teden.

Kaj nova spoznanja SDH pomenijo za družbo, ki jo že dalj časa pestijo finančne težave, še ni jasno. SDH je v obsežni izjavi za javnost zapisal, da zanimanja investitorjev ni. S potencialnimi investitorji bodo kljub temu ponovno vzpostavili stik, preverili bodo tudi njihov interes za posamezne dele družbe, kot so »dejavnost s prenosom določenega števila zaposlenih, stroji, nepremičnine, blagovna znamka, kombinacija navedenega«. Ali to pomeni, da je Polzela že odpisana, ali bodo ohranili zdravo jedro ali bodo nadaljevali v tem obsegu, bo znano šele v sredini decembra.

Od avgustovske dokapitalizacije v višini 2,1 milijona evrov ni ostalo ničesar, velik del sredstev, gre za 743.000 evrov, je bil porabljen za poplačilo Fursu. Polzela je dolgove do Fursa začela kopičiti zgolj nekaj mesecev po lani spomladi izpeljani prisilni poravnavi. SDH je po dokapitalizaciji vzpostavil dodatni nadzor in ugotovil, »da si je nekdanji predsednik uprave Marko Klemenčič izplačeval plačo, ki je bila za 40 odstotkov višja od plače, določene v pogodbi. Glede na omenjeno kršitev je bil dosežen dogovor o sporazumni prekinitvi pogodbe, Marko Klemenčič pa je bil dolžan družbi povrniti vsa neupravičena izplačila.«

Marko Klemenčič Foto: Špela Kuralt/Delo

SDH še opozarja, da so bile Klemenčičeve izjave glede poslovanja Polzele zavajajoče, vendar zaradi zaščite ugleda družbe in tveganja izgube kupcev niso ničesar komentirali. V dodatni analizi poslovanja so ugotovili, da doseženi rezultati bistveno odstopajo od načrtov, ki so bili podlaga za odločitev SDH in države v postopku finančne sanacije družbe. »Izkazalo se je, da so bili poslovni načrti družbe, ki jih je pripravila takratna uprava družbe Polzela, povsem nerealni in da jih družba ni sposobna realizirati,« so še zapisali v SDH. Polzela bi preživela, če bi ustvarili 7 milijonov evrov, načrtovali so jih 6,2 milijona; ocenjujejo, da bodo realizirani prihodki zgolj 4,2 milijona evrov.

Klemenčič: Vsi so vrgli puško v koruzo

Marko Klemenčič, ki je na čelu Polzele vztrajal eno leto, vse očitke SDH, kot je pojasnil za Delo, zavrača. Priznava, da je bila njegova plača višja od pogodbene: »Sam sem na to opozoril SDH! Pa ni šlo za 40 odstotkov, ampak manj kot 10 odstotkov več, skupno za 9000 evrov. Dogovorili smo se, da bom presežek vrnil v treh obrokih do konca leta. Dva obroka sem že vrnil, tretjega bom prihodnji teden.«

V sredo bo v Žalcu pripravil tudi novinarsko konferenco, na kateri bo dogovor s SDH tudi pokazal. Klemenčič pravi, da za kazensko ovadbo ni nobene podlage, zato ga vse skupaj ne skrbi. Dodaja pa, da je razlog za vse te zaplete to, da se po odhodu Marka Jazbeca s čela SDH z nikomer ni dalo več pogovarjati: »Vsi so vrgli puško v koruzo. In ves denar iz dokapitalizacije smo dali nazaj državi.«