SDH pušča v negotovosti 2300 družin

Spektrov stanovanjski sklad je za Zasavje pomembnejši kot gradnja hidroelektrarn.

Objavljeno
26. februar 2017 17.46
pma*Sallaumines
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Trbovlje - Usoda Spektra, stanovanjske hčere Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH), postaja v Zasavju ta hip pomembnejše razvojno vprašanje kot gradnja predora v Savinjsko dolino ali srednjesavskih hidroelektrarn. A Slovenski državni holding (SDH) in RTH se o prodaji podjetja, katerega usoda zadeva 2300 družin, kolikor je tudi stanovanj v Spektrovi lasti, še vedno usklajujeta.

Tačas so cenilci v Spektru, ki dobro leto pred dokončnim zaprtjem RTH velja za njegovo edino omembe vredno premoženje, končali svoje delo. Na koliko so ga ocenili, ostaja poslovna skrivnost. Znano pa je, da so banke upnice, ki jim RTH dolguje še 8,4 milijona evrov, v svojih zahtevah do dolžnika izhajale prav iz »srebrnine«, shranjene v Spektru. Razpis za njegovo prodajo so pogojevale z iztržkom, ki ne sme biti nižji od dolga RTH do njih. Z drugimi besedami: RTH mora za hčer najti kupca, ki bo zanjo pripravljen odšteti najmanj 8,4 milijona evrov.

Mednarodni razpis?

Naj spomnimo, da bi v preteklosti zanj iztržili neprimerno več, kot bodo zdaj, saj se je knjigovodska vrednost Spektra v okviru prve cenitve pred leti sukala celo okrog 20 milijonov evrov.
Če bi obveljale prvotne napovedi, bi moral RTH že lani jeseni objaviti mednarodni razpis za prodajo Spektra. Zdaj, ko se je SDH kadrovsko konsolidiral, je pričakovati hitrejši razplet. Direktor RTH Jani Žlak pravi, da so usklajevanja o razpisu v zaključni fazi. Še vedno pa se pogovarjajo tudi o možnostih prenosa stanovanj v lasti Spektra na republiški stanovanjski sklad (SS), ki, neuradno, nad tem ni najbolj navdušen. Precej nerealna je tudi tretja možnost: neodplačni prenos stanovanj na zasavske lokalne skupnosti, ko bo država konec leta 2018 RTH zaprla.

Doslej že 70 deložacij

Medtem ko je morebitni interes tujcev za Spektrova stanovanja neznanka, se Žlak osebno bolj nagiba k domačim investitorjem. Za najemnike Spektrovih stanovanj pa so neznanka tudi ti - še zlasti, če sodijo po deložacijah »največjega«. V zadnjih treh letih je republiški stanovanjski sklad na primer deložiral kakih 70 najemnikov, kar je desetkrat več kot Spekter ...

Rezervni scenariji

Tačas ko na državi tehtajo, kaj z rudniško hčerjo, se na »terenu« krepijo rezervni scenariji. O možnem odkupu celotne družbe Spekter že dalj časa razmišljajo v Zagorju. Župan Matjaž Švagan je javno že nekajkrat omenil možnost »zagorske ponudbe«. »Več tisoč ljudi mora ostati v rudniških stanovanjih bodisi v lasti države, republiškega sklada ali lokalnih skupnosti. V zasebne roke ta sklad ne sme priti,« je prepričan Švagan.
Država je v zapiranje RTH doslej vložila že prek 250 milijonov evrov.