Še kljukica in Dinersove kartice bodo delovale

Kdaj jo bo Banka Slovenije dala, se še vedno ne ve.

Objavljeno
02. julij 2013 16.32
Slovenija, Ljubljana, 02.December2008, Plačevanje gostinskih uslug s kreditnimi koarticami. Foto: Igor Zaplatil/Delo
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo

Ljubljana – Mesec in pol, odkar je 80.000 članov Diners Cluba Slovenija (DCS) Tomaža Lovšeta svoje kartice odložilo v predal, te še vedno niso uporabne. Šele po tem, ko so dajalec franšize Diners Club International, banke upnice DCS, Lovše in novi imetnik franšize Erste Card Club podpisali dogovor, je zadnji lahko zaprosil Banko Slovenije za licenco, ki bo omogočila uporabo kartice.

Kdaj bo to, se še vedno ne ve. Predstavnik Erste Card Cluba (ECC) Dario Gabrić pričakuje, da bo še ta mesec, in pravi, da bodo storitve ponudili takoj, ko bodo dobili dovoljenje Banke Slovenije za opravljanje plačilnih storitev.

V BS ne povedo, kdaj bi to lahko bilo, saj je to zaupna informacija. V skladu z zakonodajo morajo o izdaji dovoljenja odločiti v treh mesecih od prejema zahteve, »vendar se Banka Slovenije v vseh postopkih prizadeva odločiti v najkrajšem času, ki je potreben za zadostno strokovno preveritev izpolnjevanja vseh zakonodajnih zahtev«.

»Takoj ko bomo dobili dovoljenje, bomo uporabnikom, ki imajo poravnane vse zapadle obveznosti, poslali ponudbe po pošti. Nakupi na obroke, za katere imetniki še niso dobili položnice, ne štejejo za neporavnano obveznost. Tisti, ki bodo ponudbo sprejeli, bodo nato dobili nove kartice,« je povedal Gabrić.

O tem, kakšne novosti in katere nove storitve lahko pričakujejo uporabniki, pa še ni hotel govoriti, niti o stroških s kartico.

Trgovci prejemajo pošto DCI

Medtem trgovci bijejo svojo bitko za to, da bi dobili 29 milijonov evrov, kolikor se je nabralo zapadlih in še nezapadlih obveznosti zdaj že nekdanjega nosilca Dinersove franšize v Sloveniji, DCS.

Še preden je ECC prevzel franšizo od podjetja Tomaža Lovšeta, so trgovci določili 27. junij kot skrajni rok, do katerega so pričakovali poplačilo zapadlih obveznosti, ki izhajajo iz uporabe plačilnih kartic Diners. V nasprotnem primeru so napovedali ukrepe. Kasneje so se z ECC dogovorili drugače, a problemi še vedno ostajajo.

Predsednica trgovinske zbornice Mariča Lah je sredi junija v imenu trgovcev pojasnila, da so na poravnavo dolgov DC Slovenija in DC Finance oziroma na ustrezno garancijo za to pripravljeni počakati do konca meseca. Če se stvari do takrat ne bodo uredile, so napovedali ukrepe, kot na primer vložitev predloga za stečaj DCS, sprožili bi postopek ugotavljanja morebitne odgovornosti Banke Slovenije, zahtevali odškodninsko odgovornost odgovornih za razmere, v katerih so se znašli trgovci.

Potem je franšizo za izdajo Dinersovih kartic prevzel ECC, vse terjatve pa lastnik franšize Diners Club International. Dogovorili so se, da bo zadnji »v kratkem« vsakemu trgovcu poslal pismo z izpisom njegovih zapadlih in nezapadlih terjatev do obeh Dinersovih družb v Sloveniji, brez zamudnih obresti, predlog pogodbe o prevzemu terjatev ter predlog pogodbe o sprejemu kartic Diners Club. Kot pojasnjujejo v trgovinski zbornici, trgovci ta obvestila že prejemajo.

Ne vedo še, kako bodo zavarovani v prihodnje

Mariča Lah pri tem poudarja, da trgovci niso seznanjeni s pogoji, ki jih bo moral izpolniti novi nosilec franšize – v ta namen ECC ustanavlja novo družbo v Sloveniji –, da bi mu Banka Slovenije izdala licenco za opravljanje plačilnih storitev.

»Zaradi tega smo na Banko Slovenije naslovili dopis z vprašanjem, kako bo v korist trgovcev zavarovano celotno kartično poslovanje novega nosilca Dinersove franšize, in sicer zato, da bo za prihodnje morebitne posle z Dinersovo kartico podano primerno zavarovanje.« Po njenih informacijah trgovci te dokumentacije še niso prejeli.

»Po konceptu, ki ga je pripravil konzorcij bank, bodo trgovci poplačani samo z glavnico, ne pa tudi z zamudnimi obrestmi. Banke smo zaprosili za koncept postopka za odkup terjatev, a ga do danes še nismo prejeli,« še navaja sogovornica in dodaja, da se bodo o nadaljnjih ukrepih dogovorili na prihodnji razširjeni seji upravnega odbora trgovinske zbornice.

O tožbah proti Lovšetu - nič

Tako ni odgovorila na vprašanje o morebitni tožbi proti Tomažu Lovšetu, niti ni komentirala ugotovitev pravne analize o odgovornosti Banke Slovenije za položaj, v katerem so se zaradi Dinersa znašli trgovci. Predstavnik ECC Dario Gabrić pričakuje, da bodo dogovor s trgovci hitro dosegli, in dodaja: »Naš cilj je, da kot močna in dobičkonosna institucija za trgovce postanemo zaupanja vreden partner. Posebej želimo poudariti, da bomo vsa plačila izvajali v celoti in pravočasno, v skladu s pogodbenimi določili.«