Seaway yachts tik pred stečajem

Zadnje mesece so zaradi pomanjkanja materiala za izdelavo plovil zaposleni večinoma na prisilnem dopustu.

Objavljeno
26. januar 2015 12.19
Posodobljeno
26. januar 2015 12.19
press_Greenline 70 Ocean Class
Blaž Račič, Jesenice
Blaž Račič, Jesenice
Zgoša – Če ne bo ugovorov na predlog delavcev, ki so zaradi treh neizplačanih plač na murskosoboško sodišče vložili zahtevo za stečaj Seawayja yachts, bi se stečaj lahko začel v nekaj tednih, je dejal Peter Virant iz sindikata Pergam.

Po oceni nadzornega sveta družbe bi zahteva za stečaj »bistveno otežila prestrukturiranje podjetja, ki je v sklepni fazi«. Delavci so bili več mesecev v agoniji, saj so le poslušali obljube o skorajšnjem izplačilu plač. Od stavke in od podpisanih stavkovnih sporazumov ni bilo nič, je povedal Peter Virant. Nekateri delavci Seawayja yachts so že dali izredno odpoved delovnega razmerja tako, da ni znano koliko delavcev od okoli sto, kolikor jih je delalo v podjetju, še dela, je dejal Virant. Dodal je še, da je v podobnih težavah tudi Seawayjevo italijansko podjetje.
V Seawayju so skopi z informacijami, takšno je bilo tudi sporočilo za javnost po seji nadzornega sveta in v katerem niso niti potrdili niti zanikali neuradnih navedb, da ne bodo ugovarjali začetku stečaja. Predsednik nadzornega sveta Seawayja yachts Zoran Bošković je sporočil, da se je nadzorni svet seznanil z utemeljenimi sumi nezakonitega poslovanja v preteklih letih in je naložil upravi, naj sproži ustrezne postopke. Predlagajo še takojšen sklic izredne skupščine, na kateri bi potrdili predlog za izredno revizijo poslovanja družbe od ustanovitve in za vložitev morebitnih odškodninskih tožb. Ostala so številna vprašanja, denimo, ali proizvodnja sploh teče in ali nadaljujejo pogovore o morebitni dokapitalizaciji.

Eden od delavcev, ki je zaradi štirih neizplačanih plač zahteval izredno prekinitev delovnega razmerja, in noče biti imenovan, je po agoniji dejal, da »delavci nismo vredni nič«. To po njegovem potrjuje dejstvo, da sta brata Jakopin pred časom ustanovila novo podjetje J&J Jakopin, »s katerim rešujeta le sama sebe, za delavce pa jima ni mar«.
Za zdaj tudi še ni znano kakšna bo usoda evropskega denarja (slabih 15 milijonov evrov) za sofinanciranje gradnje 38 milijonov evrov vrednega razvojnega centra v Puconcih. Center ni bil odprt do konca lanskega leta, kot je bilo predvideno, poleg tega so pri nadzoru ugotovili nepravilnosti pri financiranju. Na ministrstvu za gospodarstvo se za podaljšanje sofinanciranja še niso odločili.