Semolič: Virus v Heliosu je treba ustaviti

Sindikati zahtevajo, da državni organi nemudoma pričnejo s preiskavo prevzema Heliosa.

Objavljeno
03. julij 2014 15.29
Posodobljeno
03. julij 2014 15.29
mbi-helios
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana – ZSSS in Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije zahtevata, da uprava in novi avstrijski lastnik Heliosa nemudoma prenehata obračunavati s predstavniki delavcev. Če ne, smo tudi mi sposobni početi marsikaj v obrambo naših kolegov, je upravi Heliosa sporočil Dušan Semolič.

»Zdaj vidite, kako daleč sežejo lovke Heliosove uprave. Tako daleč, da niti na sedežu naše centrale brez nadzora ne moremo povedati, kar mislimo,« je danes poudaril Dušan Semolič. Predsednik ZSSS je bil ob koncu današnje tiskovne konference o dogajanju v Heliosu vidno ogorčen, ko ga je Heliosova predstavnica za stike z javnostmi Mojca Perić javno izvala, zakaj se vodstvo ZSSS ni odzvalo na vabilo predsednika Heliosove uprave Aleša Klavžarja »na pogovor na štiri oči«.

»Lahko vam povem tudi drugo resnico. Pred desetimi minutami sem dobil klic, v katerem se mi je gospod Klavžar opravičil, ker doslej še ni pisno odgovoril na naše vabilo,« je Perićevi odgovoril Semolič. Vodstvo ZSSS je že pred časom prosilo Klavžarja za sestanek o položaju sindikalnih zaupnikov v Heliosu, vendar pisnega odziva ni bilo.

Sindikati: Uporabili bomo vsa pravna sredstva

V sindikatih ostro obsojajo tudi pritiske na sindikalne zaupnike in predstavnike delavcev v Heliosu, zlasti obračunavanje s predsednico sveta delavcev Jano Poljanšek. »Predstavniki delavcev in delavk, ki so tudi sindikalni zaupniki, so varovani po zakonu, po mnogih konvencijah mednarodne organizacije dela in so dolžni zastopati pravice delavcev v dialogu z delodajalci. O tem so dolžni obveščati zaposlene ali tudi javno spregovoriti, če je treba. Saj tudi v drugih družbah v odnosih med upravo in sindikati ni romantike, toda nikakor ne bi radi, da bi se virus Heliosa v tej obliki ali vsebini širil naprej,« je poudaril Semolič.

ZSSS in sindikat Kemične, nekovinske in gumarske industrije (sindikat KNG) upravi Heliosa sporočata, da bodo za zaščito članov sindikata in njihovih predstavnikov uporabili vsa sindikalna in pravna sredstva. »Lastniki Heliosa se morajo zavedati, da so kupili podjetje v civilizirani družbi. Izvajanje doktrine šoka, ko z grožnjami poskušaš ustrahovati delavce in njihove predstavnike zato, da bodo na koncu pristali na čisto vse pogoje, ki jih bo postavil lastnik, je nedopustno in ne more zagotavljati pogojev za normalno poslovanje. Tega bi se prav zagotovo moral zavedati nekdo, ki se razglaša na strateškega partnerja,« je poudarila sekretarka sindikata KNG Sonja Kos.
Sindikati zahtevajo tudi, da odgovorni državni organi čim prej raziščejo ozadje Ringovega nakupa Heliosa in s tem povezane nejasnosti, tudi ozadje 400-milijonov evrov težke hipoteke, ki je od aprila vpisana na Heliosovo premoženje.

Minister o možnosti kazenskih ovadb

Danes se je na dogajanje v Heliosu odzval tudi minister za gospodarstvo Metod Dragonja, ki je zaradi prodaje Heliosa minuli teden napovedal možnost vložitve kazenskih ovad. »Stališče Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo je, da prevzemne aktivnosti avstrijskih investitorjev v Heliosu ne potekajo v pričakovani smeri. Ministrstvo je uvedlo interno preiskavo zakonitosti postopkov. Po zaključku preiskave bo ministrstvo obvestilo avstrijskega investitorja o svojih ugotovitvah.« Minister poudarja, da ne gre za predvolilno temo, ampak za zelo temeljna in resna ekonomsko-finančna vprašanja. »Od tujih investitorjev pričakujemo visoko raven socialne in družbene odgovornosti.«