Po presaditvi srca nič več biopsije?

Šest slovenskih podjetij uspešnih na razpisu Eurostars. V treh letih tudi pralni stroj, ki bo spremljal obrabo delov.

Objavljeno
23. avgust 2016 17.40
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

Ljubljana – Šest slovenskih podjetij je bilo uspešnih na zadnjem razpisu mednarodnega programa Eurostars. Skupaj s partnerji iz tujine bodo tudi s pomočjo tako pridobljenih sredstev v naslednjih treh letih trgu ponudili zanimive nove produkte, procese ali storitve.

V program Eurostars je vključenih 36 držav, ki tudi prispevajo sredstva za razpise. Podpira inovativne mednarodne projekte, v katerih sodelujejo mala in srednje velika raziskovalno in razvojno naravnana podjetja, univerze, raziskovalne ustanove in v manjši meri tudi velika podjetja, projekti, ki se lahko sofinancirajo iz tega naslova, pa morajo biti mednarodni. Na letošnji razpis je prispelo 299 predlogov, med njimi jih je bilo 13 s slovensko udeležbo.

 

 

Za sofinanciranje slovenskega dela projektov je na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo v treh letih na voljo dva milijona evrov. Med izbranimi 103 projekti, v katerih sodeluje 335 organizacij in bodo za uresničitev ideje skupaj prejeli 72 milijonov evrov, jih je pet, v katere je vključenih šest slovenskih podjetij. To so: GenEplanet, Gorenje, CGS plus, Polycom ter Elgoline in Intech-les. Podjetja, ki jih sofinanciranje z denarjem Eurostarsa zavezuje, da izdelek, storitev ali proces uvedejo najkasneje v treh letih, smo vprašali, kaj se skriva za zapletenimi imeni.


GenEplanet

Podjetje GenEplanet se ukvarja z raziskavami in razvojem na področju biotehnologije. »Bili smo med prvimi in spadamo med vodilna evropska podjetja, ki razvijajo in tržijo preventivne in diagnostične storitve na podlagi genetskih analiz. Z novimi razvojnimi projekti hitro prodiramo predvsem na področje diagnostičnih testov,« je pojasnil projektni vodja Matjaž Stanonik in dodal, da bodo s projektnim partnerjem razvili neinvaziven test za določanje statusa zavrnitve presajenega organa.

S pomočjo genetske analize vzorca krvi hočemo zanesljivo določiti, ali pri prejemniku presajenega organa prihaja do zavrnitve. Osnovni cilj projekta je razviti test za določanje statusa zavrnitve pri presaditvi srca. Zdaj se to določa z biopsijo – potreben je zahteven, za pacienta pa neprijeten in potencialno tudi nevaren operacijski poseg. Naš cilj pa je, da določimo morebitno zavrnitev organa v zgodnji fazi zgolj na podlagi vzorca krvi posameznika,« je pojasnil Stanonik. Dodal je še: »Poslovno pomeni projekt tržno priložnost z globalnim potencialom, imamo tudi točno določen ciljni trg z izraženo potrebo za tovrstno rešitev. Projekt nam hkrati zagotavlja nov razvojni kapital, vse pa vodi tudi v večjo mednarodno prepoznavnost in priznanost podjetja.«

Gorenje

Podjetje se na globalnem trgu srečuje z zelo močno konkurenco, hudimi cenovnimi pritiski in izjemno hitrim tempom uvajanja inovacij. Samo na področju pralnih strojev je v patentnih bazah objavljenih več kot 1500 patentov na leto. »Razvojna ekipa je razmišljala o rešitvah za napovedovanje odpovedi aparatov, ki bi nam omogočale boljšo logistično podporo servisni dejavnosti in tudi večje zadovoljstvo strank, saj bi bilo z uvedbo inovacije manj nenadnih odpovedi aparatov. Razpis je dodatno spodbudil željo po uresničitvi, to smo omenili partnerjem z Royal Institute of Technologi, s katerimi že leta uspešno sodelujemo na drugih projektih. Vodilni švedski raziskovalni instituciji se je zdel predlog projekta zanimiv, zato so poiskali preostala dva partnerja, s katerima doslej Gorenje še ni sodelovalo,« so pojasnili v Velenju.

Razvili bodo pralne stroje v višjem cenovnem razredu ter vanje vgradili integrirano IT-platformo – razvili jo bodo partnerji – ki bo omogočala spremljanje obrabe ključnih komponent v stroju. »Izdelek bo spadal med tiste z višjo dodano vrednostjo, kar bo omogočilo utrjevanje Gorenjevih blagovnih znamk v višjem cenovnem razredu, pozitivno bo vplivalo tudi na poslovanje podjetja ter ohranjanje delovnih mest v Sloveniji. Z možnostjo napovedovanja napak in odpovedi se odpirajo nove možnosti za bolj optimalno upravljanje poprodajnih aktivnosti ter distribucijo rezervnih delov, možnosti za globalno rast pa so tudi na področju prodaje profesionalnih pralnih strojev za poslovne uporabnike,« so navedli priložnosti, ki izhajajo iz projekta.

CGS Plus

Podjetje z 29 zaposlenimi in je vodilni slovenski ponudnik rešitev na področju računalniško podprtega načrtovanja. Združujejo znanja s področja informatike, strojništva, arhitekture, gradbeništva in naravoslovnih ved. Razvijajo inteligentne informacijske sisteme, ki služijo vzdrževanju prometne infrastrukture, urejanju prometa, v energetiki in telekomunikacijah, zaščiti in reševanju ob naravnih nesrečah ... S francoskim partnerjem, na katerega so prvič naleteli med pregledovanjem zanimivih tehnoloških ponudb na trgu, bodo razvili tehnološke rešitve za novo generacijo pametnih merilnikov temperature/vlage.

»Razvijali bomo energijsko neodvisen revolucionarni merilnik za zaznavanje zmrzali, skupaj s spletnimi rešitvami v oblaku, ki bodo skrbele za prikaz in napovedovanje zmrzali na prometnih površinah v urbanih območjih,« je projekt opisal Rok Kršmanc. Na vprašanje o dolgoročnem vplivu na poslovanje podjetja pa je povedal: »Uživamo v ustvarjalnem delu in ta projekt nam bo prinesel ravno to. Ko nekaj počneš z veseljem, pa tudi uspeh ne izostane.«

Polycom

V Polycomu 200 zaposlenih izdeluje kompleksne in zahtevne izdelke za avtomobilsko industrijo. Njihova razvojna skupina, v kateri letos deluje deset raziskovalcev in devet strokovno-tehničnih sodelavcev, se ukvarja z razvojem procesa, izdelka in ključnih tehnologij brizganja. »Projekt se nanaša na razvoj polimernega termoplastičnega ohišja turbokompresorja. Glavna prednost bo zmanjšana teža izdelka, ki se bo prepolovila. Razvili bomo še proces ter orodje za izdelavo. Ta bo cenejša, ker bo potrebnih manj mehanskih operacij, predvidevamo, da bo proizvodnja samo v eni celici z več proizvodnimi postopki, kar zmanjša logistične zaplete,« je pojasnila Mateja Šenk, ki sodeluje pri projektu. V naslednjih letih naj bi projekt poleg višje dodane vrednosti prinesel še druge sinergijske učinke, kot so nove zaposlitve, širitev proizvodnje ter izboljšanje pogojev dela in trajnostnih vidikov bližnje in daljne okolice.

 

 

Elgoline in Intech-les

Zamislite si, da pozimi pridete domov v mrzlo stanovanje in koliko časa je treba počakati, da se prostor ogreje. Z infrardečimi paneli (IR), ki ogrevajo telesa in ne prostor, se to spremeni, saj IR-paneli segrevajo neposredno telesa. Podjetji s partnerji razvijata ultra hitre IR-panele na kaptonski osnovi, pri katerih je učinek IR-sevanja takojšen – delovno temperaturo dosežejo v minuti. Podjetje Elgoline je že pridobilo patent in bo prvo na svetu, ki bo uporabilo kapton kot sestavni material za komercialno IR-ogrevanje.

»Danska partnerja bosta raziskala primeren ekološki material za pokritje sevalne površine, ki bo prinesel najboljše možne rezultate s stališča oddajanja energije v obliki elektromagnetnega valovanja kakor tudi z vidika varovanja okolja. Podjetje Intech-les pa bo razvilo ohišje, ki bo najprimernejše in bo delovalo kot reflektor elektromagnetnega valovanja in bo usmerilo vso energijo k uporabniku,« je med drugim poudaril Igor Gornik, ki pomaga pri izvedbi projekta, prepričan, da bo inovacija svetovna zgodba o uspehu tako s tehnološkega kakor tudi finančnega vidika. Sicer pa bodo v okviru projekta razvili zunanje ogrevano pohištvo, kot so mize in stoli.