Sindikate skrbi prodaja Aerodroma

Sindikati se zavzemajo za ohranitev delovnih mest in strateško usmerjenega kupca.

Objavljeno
24. april 2014 14.32
Posodobljeno
24. april 2014 15.17
lvu_AERODROM LJUBLJANA
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si

Ljubljana − Sindikati družbe Aerodrom so v pismu vladi izrazili zaskrbljenost nad tem, kako bosta potekala proces prodaje in iskanje novega lastnika družbe Aerodrom. Zapisali so, da so Sod, ki skrbi za prodajo, zaprosili za sestanek in pogovor o zavezah, o katerih menijo, da so nujna sestavina prodajne pogodbe, a odgovora niso prejeli.

Letališče je nacionalnega pomena in infrastruktura ne more biti predmet prodaje le po sistemu »kdo da več«, ampak je treba upoštevati tudi zaposlene, brez katerih ni razvoja, konkurenčnost in učinkovito upravljanje družbe, so opozorili in izrazili razočaranje, da se po pripravi vseh načrtov za gradnjo drugega terminala, pridobitvi gradbenih dovoljenj kot tudi 17 milijonov evropskih sredstev država kot večinski lastnik ni potrudila vsaj toliko, da bi pridobila glasovalne pravice in dejansko odločila o strateškem dolgoročnem razvoju družbe, temveč je odločanje prepustila manjšini lastnikov, ki je izglasovala zavrnitev predhodno potrjenih načrtov razvoja ter odstopila od gradnje novega terminala.

Sindikati pričakujejo, da bo kupec spoštoval kolektivno pogodbo in pridobljene pravice iz delovnega razmerja ter da bo ohranil število zaposlenih. Tudi lokalna skupnost in župani občin, ki so življenjsko vezane na letališče, so bili pozvani, da se vključijo v proces, za kar pa niso pokazali interesa, pravijo sindikati.

»Po izjavah v javnosti bo vlada napolnila praznino državnega proračuna na račun povečanih dividend, kar pomeni, da si bo zelo verjetno sredstva, ki so bila namenjena razvoju letališča, izplačala in s tem ustavila strategijo razvoja, ki jo je tudi sama potrdila v preteklih letih,« so zapisali v odprtem pismu in dodali, da je izplačilo sicer njena pravica, a da so izbor kupca in zaveze, ki jih bo kot prodajalec vnesla v pogodbo, med njimi tudi pravice zaposlenih, pogoj, da bosta delo in razvoj letališke dejavnosti potekala naprej in se ne bo ponovila večkrat videna zgodba, polna obljub, a brez realizacije.