Sindikati Triglavu: Ustavite postopke proti Zukiću

Dušan Semolič pozval Triglav, ki je začel postopek odpovedi sindikalnemu zaupniku.

Objavljeno
23. februar 2017 16.10
Zavarovalnica Triglav 22.maj 2013
Silva Čeh
Silva Čeh

Ljubljana − »Zahtevamo ustavitev vseh postopkov proti Zukiću. To se v 21. stoletju ne bi smelo dogajati,« je dejal prvi mož ZSSS Dušan Semolič na današnji novinarski konferenci, kjer so »protestirali« proti ravnanju Zavarovalnice Triglav, ki je zaradi domnevne izdaje poslovne skrivnosti sprožila izredno odpoved delovnega razmerja sindikalistu Miletu Zukiću, je poročala STA.

O tem ravnanju so v torek zjutraj poročali na spletnem portalu MMC RTV Slovenije (MMC). Razlog, kot so navajali, je bil spletna anketa, na kateri so anketiranci ocenjevali tako delo vodstva kot sindikatov v Triglavu, sporna vprašanja pa naj bi se, po mnenju vodstva družbe, nanašala na komercialne popuste pri zavarovanjih: tako glede ureditve komercialnih popustov pri zastopnikih kakor tudi o »občutni razliki med komercialnimi popusti, ki so na voljo zastopnikom, in popusti, ki jih ponujajo zunanji izvajalci«, je poročal MMC. In tudi, da so, kot je razvidno na več spletnih forumih, razvidne razlike, po »katerih je določen prodajalec avtomobilov po spletu oglaševal možnost 50-odstotnega popusta pri sklenitvi zavarovanja, kar je nekajkrat višji popust, kot ga imajo na voljo zastopniki Zavarovalnice Triglav«. In razlog za začetek postopka izredne odpovedi je menda spletno razkritje teh razlik pri popustih pri zavarovanju.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je danes skupaj s Sindikatom finančnih organizacij Slovenije (SFOS) v Ljubljani pripravila novinarsko konferenco, na kateri je predstavila »grobo poseganje v pravico do sindikalnega dela in organiziranja« v primeru predsednika koprske enote Sindikata Zavarovalnice Triglav Zukića, poroča STA.

Odvetnik M. Bandelj: Izdaje poslovne skrivnosti ni bilo

Mileta Zukića, sindikalnega zaupnika na Triglavu, ki je tudi pooblaščenec sindikata za stike z javnostjo, zastopa odvetnik Mirko Bandelj. Bandelj je prepričan, da izdaje poslovne skrivnosti ni bilo, saj so bili isti podatki že objavljeni v medijih, s tem pa javni in vsem dostopni. Posebej je omenil časnik Finance, so zapisali na STA.

Bandelj je tudi povedal, da »je varnostni inženir zavarovalnice pred kakšnim letom v identičnem primeru izrecno zapisal, da objava dokumentov na strežnikih, ki jih upravlja delodajalec, ne more predstavljati kršitev varnostne politike«. Odvetnik je tudi dejal, kot navaja STA, da se je vprašalnik nanašal na že nekaj časa pereča vprašanja oziroma anomalije v zavarovalnici. Sindikat da se je moral odzvati in članstvo povprašati o poslovni praksi delodajalca, sicer bi zgrešil svoj smisel, je prepričan. Kateri vprašanji sta bili sporni, ni povedal, MMC pa je pred dnevi pisal, da sta se nanašali na omenjene komercialne popuste pri zavarovanjih.

Tudi sekretar SFOS Drago Ščernjavič je na novinarski konferenci poudaril, da sindikat lahko zbira mnenja, stališča in pripombe in da ga uprava tu ne more omejevati. In da gre za napad na sindikalnega zaupnika, kakršnega v zadnjih v 25 letih v Zavarovalnici Triglav ni bilo.

Sindikalno organiziranost ščiti ustava

V ZSSS zahtevajo zaustavitev vseh postopkov proti Zukiću, je povedal Semolič, pri tem pa poudaril, da je pravica delavcev, da se sindikalno organizirajo, zaščitena s slovensko ustavo in nekaterimi pomembnimi mednarodnimi dokumenti. Gre za velik civilizacijski dosežek, ki bi moral biti dominanten, sindikalni zaupniki pa bi morali biti še posebej varovani, je prepričan.

»Ni lahko vstopiti v dialog z delodajalcem, lastnikom podjetja, in braniti interesov delavk in delavcev. Da si sindikalni zaupnik, moraš biti nekaj posebnega, najpomembnejše pa je, da ti delavke in delavci zaupajo. To je velika stvar. Drugo, kar je pomembno, pa je, da si pokončna osebnost, da si hraber. Veliko krivic se namreč zgodi prav sindikalnim zaupnikom, ki v dobri veri pošteno, pokončno branijo interese delavcev,« je poudaril Semolič na omenjeni novinarski konferenci po poročanju STA.

Podporo Zukiću so izrazili tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS). Njen predsednik Branimir Štrukelj je v odprtem pismu upravi zavarovalnice zapisal, da njeno ravnanje vidijo kot poskus utišanja konstruktivnih kritik in ignoriranja glasov zaposlenih, ki vsakodnevno uresničujejo vizije vodstva in brez katerih Zavarovalnica Triglav sploh ne bi mogla obstajati in obstati. Tudi on je pozval k preklicu ukrepov proti sindikalistu.