Sistemska tehnika naprodaj za 12,66 milijona evrov

Viator & Vektor v stečaju: po uspešnih prodajah nepremičnin v Škofji Loki in Ljubljani ta mesec še nekaj dražb, tudi večmilijonskih.

Objavljeno
03. april 2015 18.46
Slovenija, Ravne na Koroškem, 22.Marec2010, Sistemska tehnika. Foto: Igor Zaplatil/DELO
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana – Kako težko je dobiti kupce za nepremičnine iz stečajnih mas, ki presegajo več milijonov, ali celo več kot 18 milijonov evrov, kot je bila prodaja poslovnega kompleksa na Rudniku v Ljubljani, dobro vesta stečajna upravitelja Silvo Zorec in Tone Jagodic. Prvi je stečajni upravitelj Skupine Viator & Vektor, drugi pa Viator & Vektor Logistike.

Po uspešni prodaji poslovnega kompleksa Viatorja & Vektorja na Rudniku za 18,5 milijona evrov bo sredi meseca, 16. aprila, javna dražba z zniževanjem izklicne cene za obremenjena oziroma zastavljena poslovna deleža v družbah Sistemska tehnika in Sistemska tehnika Armas, ki sta del stečajne mase Skupine Viator & Vektor. Ker je poslovanje obeh družb organizacijsko, tehnološko in tržno močno povezano, se poslovna deleža prodajata kot celota. Junija lani sta bila naprodaj na javni dražbi z zviševanjem izklicne cene v višini 2,733 milijona evrov, vendar dražba ni bila uspešna.

Sodišče je nato odločilo, da se prodaja poslovnih deležev opravi na podlagi javne dražbe z zniževanjem izklicne cene, ki jo je sodišče tokrat povečalo na 12,66 milijonov evrov. Cena je oblikovana na podlagi ocene vrednosti in predvsem ob upoštevanju odškodninskega zahtevka družbe Sistemska tehnika do Republike Slovenije v višini 11.396.368 evrov. Ločitveni upniki, in sicer Republika Slovenija, Gorenjska banka, Shell Adria in DUTB, kot prevzemnik 13 milijonov terjatev Abanke Vipa do Sistemske tehnike, takšnemu načinu prodaje niso nasprotovali.

Pričakovanja ločitvenih upnikov so se povečala

Kako je prišlo do precej višje izklicne cene za tokratno dražbo? »Razlika oziroma precej višja cena je nastala, ker je že po opravljenem vrednotenju višje sodišče v Ljubljani marca lani odločilo, da so bila v postopku izbora in nakupa osemkolesnih oklepnikov, v katerem je neuspešno sodelovala tudi Sistemska tehnika, storjena kazniva dejanja. S tem se je povečala možnost uspeha odškodninske tožbe Sistemske tehnike do Republike Slovenije,« pojasnjuje stečajni upravitelj Skupine Viator & Vektor Silovo Zorec.

Sistemska tehnika je tožbo proti državi vložila že leta 2007. V njej zahteva odškodnino v višini 5,6 milijona evrov, kar je skupaj z obrestmi konec leta 2014 zneslo že nekaj manj kot11,4 milijona evrov. Čeprav je končni izid tožbe še vedno negotov, pa so se pričakovanja ločitvenih upnikov v zvezi s prodajno vrednostjo poslovnih deležev obeh družb zelo povečala, pravi Zorec, zaradi česar je zdaj predlagana višja izklicna cena.

Prva dražba za obe družbi je bila avgusta 2013. Izklicna cena 2,7 milijona evrov je bila enaka ocenjeni tržni vrednosti poslovnih deležev obeh družb, vendar se dražbe ni udeležil nihče. Oktobra istega leta je stečajni upravitelj trem potencialnim investitorjem posredoval informacijski memorandum. Lani je nato prejel eno nezavezujočo ponudbo, potencialni investitorji so opravili štiri skrbne preglede, oddana pa je bila le ena skromna zavezujoča ponudba, kot jo je takrat označil Zorec, ni pa razkril, kdo je bil ta ponudnik. Večkrat sta bila kot morebitna kupca omenjeni družbi Slovenska industrija jekla (Sij), ki je v večinski ruski lasti, in družbi Akers Valji Ravne, ki je v lasti švedske Akers Group. V obe družbah so pred časom izjavljali, da pri nakupu Sistemske tehnike vidijo sinergijske učinke.

Poleg omenjene dražbe, jih bo v prihodnjih mesecih še nekaj. Tudi za zemljišče Pesniški Dvor v občini Pesnica in zemljišče v Kočevju, ker januarski dražbi nista bili uspešni, saj se nanju ni prijavil nihče. Zemljišče Pesniški Dvor površine 8442 kvadratnih metrov je bilo pred gradnjo avtoceste razlivno območje potoka Pesnica. Izklicna cena zanj je bila 136.100 evrov. V Kočevju gre za nepozidano zemljišče površine 13.999 kvadratnih metrov, ki je bilo nekoč deponija lesa. Primerno je za gradnjo proizvodnih ali poslovnih objektov, ker je v coni, kjer so že zdaj takšne dejavnosti. Izklicna zanj je bila na januarski dražbi 204.120 evrov.

Unovčenih 13,9 milijona evrov stečajnega premoženja

Ta mesec, 18. aprila, bo potekel rok tudi za zbiranje zavezujočih ponudb za upravno stavbo in opremo v njej ter vratarnico na Kidričevi cesta 56 v Škofji Loki, ki je del stečajne mase Viatorja & Vektorja Logistike, ki je v stečaju od 8. septembra 2011. Izhodiščna cena je 241.000 evrov. Julija lani je bila ta nepremičnina naprodaj na javni dražbi z zniževanjem izklicne cene 270.000 evrov, vendar dražba ni bila uspešna. Če tudi tokrat ne bo prodana, jo bo stečajni upravitelj do poletja ponudil morebitnim kupcem z zbiranjem zavezujočih ponudb.

Stečajni upravitelj dr. Tone Jagodic pravi, da bo do poletja razpisano zavezujoče zbiranje ponudb za travnik (stavbno zemljišče) ob Kidričevi cesti in za manjše skladišče (arhiv) na Kapucinskem trgu, oboje v Škofji Loki, in nezavezujoče zbiranje ponudb za preostala neprodana tovorna vozila. Gre za pet tovornjakov, ki niso vozni že nekaj let in so v slabem stanju.

V času stečaja Viatorja & Vektorja Logistike je bilo unovčeno skupaj 13.930.822 evrov stečajnega premoženja, od tega 8.757.100 evrov s prodajo nepremičnin (4,5 milijona evrov novo in staro skladišče, 3,368 milijona evrov servisne delavnice in 889.000 druge nepremičnine), 4.364.770 evrov s prodajo tovornih vozil, 12.898 evrov s prodajo viličarjev, 8063 evrov s prodajo rezervnih delov, 268.000 evrov s prodajo pisarniške opreme, strojev in naprav, 484.600 evrov s prodajo deležev v odvisnih družbah, 34.400 evrov s prodajo delnic in 900 evrov s prodajo računalniške opreme. Odprto je še 1.446.319 evrov terjatev do tujih in 381.443 evrov terjatev do domačih dolžnikov.

Stečajni upravitelj Tone Jagodic ocenjuje, da bo stečaj končan v prvi polovici prihodnjega leta, čeprav je sprva načrtoval, da se bo to zgodilo do konca leta 2013. Ker je nato ugotovil, da to ne bo mogoče predvsem zaradi kasnejše prodaje nepremičnin od sprva pričakovane, je spremenil potek stečajnega postopka in predvidel, da bi se ta končal do 31. decembra letos. Zdaj je tudi ta rok podaljšal. Končanje stečaja je v glavnem odvisno od tega, kako se bodo končale odprte pravdne zadeve z dolžniki (večinoma) iz tujine, pravi Jagodic. Dokler zadeve ne bodo pravnomočno končane, stečaja ne bo mogoče končati. Zaradi daljšega stečajnega postopka bodo tudi stroški stečaja enkrat večji.