Gen energiji 51 odstotkov spodnje Save

Skupina Gen je od HSE za 96 milijonov evrov kupila 35,6 odstotka družbe Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS).

Objavljeno
02. julij 2014 16.18
Posodobljeno
02. julij 2014 16.18
*iza* HSE
Janoš Zore, Posavje
Janoš Zore, Posavje
Krško – Skupina Gen energija je danes podpisala pogodbo za nakup 35,6-odstotnega deleža v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi (Hess), s čimer je postala 51-odstotni lastnik spodnjesavske verige. Drugi energetski steber bo družbi HSE nakazal 96 milijonov evrov.

»Plačilo bomo izvedli do 30. septembra, s 1. oktobrom pričnejo veljati novi odnosi. V tem času mora dovoljenje podati agencija za varstvo konkurence, HSE pa mora priskrbeti soglasje bank,« je dejal direktor Gen energije Martin Novšak. Posavski steber bo s prevzemom spodnjesavske verige ob zgornjesavskih hidroelektrarnah in NEK obvladoval vse proizvodnje obrate na Savi. S tem naj bi posebej ob ekstremnih visokih ali nizkih vodah izboljšali pogoje za bolj ekonomično, zanesljivo in varno obratovanje vseh objektov.

Novšakova družba bo za 20,9-odstoten delež iz zadržanih dobičkov in rezervacij za izpad NEK odštela 56 milijonov evrov in bo s 33,5 odstotki največji lastnik podjetja Hess.

Preostalih 40 milijonov evrov kupnine bodo za 14,7 odstotkov verige iz depozitov in ostankov amortizacije prispevale Savske elektrarne Ljubljana. Večinski delež drugega stebra z 2,8 odstotka zaokrožuje Termoelektrarna Brestanica.

Za gradnjo prvih treh HE v verigi petih je energetika od leta 2002 zagotovila 257 milijonov evrov, za zadnji dve, Brežice in Mokrice, bo s prihodki Hess, vložki lastnikov in posojilom prispevala okoli 213 milijonov.

Skupina HSE (DEM 30,8 odstotka, HSE 15,4 in SENG 2,8) po besedah Blaža Košoroka s strokovnimi službami ostaja partner projekta. S prejeto kupnino bo prvi steber vsaj deloma izboljšal likvidnostne težave, ki so posledica finančnega krča ob gradnji TEŠ 6. Pogodba mu omogoča, da lahko, če dobijo od BiH vrnjenih 760 milijonov evrov vloženih v termoelektrarno in rudnik Ugljevik, prodani delež odkupi nazaj do konca leta 2019.

Danes podpisan dogovor hkrati Gen energiji ponuja možnost, da do konca leta 2019 od HSE zahteva odkup deleža. Tovrsten scenarij je možen, če krška družba zaide v finančne težave ali če bo potrebovala denar za gradnjo drugega bloka NEK.

»Želimo investirati v energetiko, obnovljive vire. S tem ohranjamo kapital in imamo možnost, da sredstva investiramo v drugi blok,« pravi Novšak, ki je leta 2011 za dokapitalizacijo NKBM moral nameniti 20 milijonov evrov, leto pozneje pa v proračun nakazal 37 milijonov evrov.