Skupina Gorenje z izgubo v višini 18,2 milijona evrov

Selitve in slabitve so Gorenju pokvarile rezultat, a se je obenem utrdilo v Evropi in napoveduje boljše leto 2014.

Objavljeno
19. november 2013 18.59
iza/Gorenje
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje

Velenje - »Leto 2013 je zaradi splošnih gospodarskih okoliščin eno najtežjih let za Gorenje, a smo v njem z izjemnimi napori uspeli povečati Gorenjev tržni delež v Evropi, ob tem pa dokončali projekt strateških selitev proizvodnje in sklenili strateško partnerstvo s korporacijo Panasonic,« razkritje poslovanja v devetih mesecih komentira predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac.

Da je leto za Gorenje res naporno, zagotovo pa tudi ključno, ponazarjata vsaj dva procesa. Gorenje je v devetih mesecih sicer ustvarilo 23,6 milijona evrov dobička iz poslovanja, zaradi slabitev oziroma slabih finančnih naložb v preteklosti ter zaradi negativnih tečajnih razlik pa je pod črto imelo 18,2 milijona izgube. Zato pa si veliko obetajo od, doslej predvsem stroškovno obremenjujoče, selitve proizvodnje s Švedske v Slovenijo in iz Slovenije v Srbijo, rezultate česar naj bi začeli žeti prihodnje leto. Drug proces je nadaljevanje dokapitalizacije, ki jo v drugem krogu in dveh delih Gorenja začenja jutri in je vredna do 45 milijonov evrov ter uvrstitev Gorenjevih delnic na vzporedno kotacijo na Varšavsko borzo.

»Naše dosedanje dosežke v tem letu, kljub nekoliko slabši ekonomiki poslovanja, ocenjujemo kot uspešne, saj smo z njimi postavili trdne temelje za povečevanje poslovne uspešnosti in učinkovitosti ter nadaljnji razvoj Skupine Gorenje v celotnem prihodnjem srednjeročnem obdobju,« ocenjuje Bobinac.

Nadzorniki Gorenja so se s poslovanjem v devetih mesecih sicer seznanili že minuli četrtek, a je Gorenje z njihovo objavo čakalo na objavo prospekta za dokapitalizacijo – tega je danes objavilo uro pred poslovnimi rezultati.

Gorenje je sicer v svoji osnovni dejavnosti letos prihodke povečalo za odstotek, njihov tržni delež v Evropi, kjer se je letos trg aparatov za dom sicer skrčil za 0,8 odstotka, pa je zrasel za 0,22 odstotka na 3,51 odstotka. V temeljni dejavnosti so prihodke v primerjavi za lanskimi devetimi meseci povečali v Ukrajini, Rusiji, Nemčiji, na Hrvaškem, v Bolgariji, Romuniji in tudi na Kitajskem.

Tako je Skupina Gorenje v prvih devetih mesecih ustvarila 897,1 milijona evrov prihodkov. Ti so za 1,5 odstotka nižji od lanskih predvsem zaradi manjšega obsega dejavnosti Gorenjevih družb s področja ekologije in zaradi portfeljskih naložb - slabitve so znašale 20,1 milijona evrov. Če ne bi bilo negativnih tečajnih razlik pa bi Gorenje v temeljni dejavnosti prihodke v primerjavi z lani celo povečalo za 2,1 odstotka.

V Gorenju izboljšanje poslovanja pričakujejo že v zadnjem četrtletju, čeprav poudarjajo, da tudi z dosedanjim niso nezadovoljni. Seveda le z rezultati iz poslovanja, saj je bil letošnji dobiček iz poslovanja (EBIT) s 23,6 milijona evrov za 5,7 odstotka višji od primerljivega lanskega. Brez omenjenih negativnih učinkov pa bi skupina v prvih devetih mesecih imela celo 1,9 milijona evrov čistega dobička.

Napoved do konca leta pravi, da bodo, tudi zaradi prvih ugodnih učinkov selitev proizvodnje, v zadnjem četrtletju ustvarili 9,4 milijona evrov čistega poslovnega izida. To ekonomiko poslovanja na letni ravni izboljšala. Zato Gorenje ob koncu leta predvideva za 8,8 milijona evrov izgube. Kot rečeno, si lepše čase obetajo prihodnje leto. Strateške selitve proizvodnje iz Švedske v Velenje in iz Velenja v Srbijo ter lanska selitev proizvodnje s Finske na Češko naj bi naslednja leta dajale za okoli 20 milijonov evrov ugodnega učinka na letno poslovanje.

V to je prepričan tudi Bobinac: »Zaradi vseh aktivnosti, ki smo jih izvedli v zadnjem obdobju - selitve proizvodnje, strateško partnerstvo s Panasonicom, reorganizacija, novi trgi in novi proizvodi - pričakujemo leto 2014 v zelo solidni formi in pripravljeni na nadaljnjo rast prihodkov in dobičkonosnosti.«