Ali novi nadzorniki Darsa izpolnjujejo zakonske pogoje?

Vlada je svoj predlog nadzornikov poslala večer pred skupščino, zato AUKN ni mogla preveriti njihove ustreznosti.

Objavljeno
25. maj 2012 10.50
Posodobljeno
25. maj 2012 10.50
Anže Voh Boštic, gospodarstvo, Je. G., Delo.si
Anže Voh Boštic, gospodarstvo, Je. G., Delo.si

Ljubljana - Skupščina Darsa je na današnji seji skladno s četrtkovim soglasjem vlade imenovala nov nadzorni svet. V njem so Robert Čehovin, Dušan Hočevar, Ivan Križnik in Silva Savšek, štiriletni mandat pa začenjajo z današnjim dnem.

A vlada je nasproten predlog o menjavah v nadzornem svetu potrdila šele na svoji četrtkovi seji, agenciji pa ga je posredovala šele večer pred skupščino. Zato AUKN ni mogla niti preveriti, ali štirje vladni nadzorniki sploh izpolnjujejo zakonske pogoje za opravljanje tega dela. Vedo le, da akreditacijskih postopkov AUKN, ki sledijo smernicam OECD o učinkovitem upravljanju z državnim premoženjem, niso izpolnili. Z vprašanjem, na podlagi katerih akreditacijskih postopkov so bili izbrani predlagani nadzorniki, smo se obrnili tudi na ministrstvo za infrastrukturo in prostor, ki je po Zakonu o upravljanju kapitalskih naložb odgovorno za pripravo predloga. A z ministrstva so nam sporočili, da na to vprašanje ne želijo odgovoriti.

Kot smo že pisali, je AUKN predlagala, da se v nadzorni svet imenujeta Samo Červek in Paveo Hajdinjak. Červek in Hajdinjak bi se tako pridružila Tomažu Mencingerju in Dariju Barrili ter predstavnikoma zaposlenih Marjanu Sisingerju in Vitu Mešku, vlada pa se je odločila menjati celoten nadzorni svet.

Kot je po seji skupščine Darsa za STA pojasnila predsednica uprave AUKN Dagmar Komar, je agencija vezana na odločitve vlade, zato so skupščino Darsa izvedli skladno z njenimi sklepi.

Na vprašanje, če pričakuje menjavo uprave, prva dama AUKN odgovarja: »Mi nismo pristojni, da bi o tem odločali, verjamem, da se bo nov nadzorni svet seznanil s samim poslovanjem. Pristojnost nadzornikov je, da odločajo o tem, kako deluje poslovodstvo družbe.«

Nepodelitev razrešnice je poleg rekonstrukcije nadzornega sveta še dodaten indic, da so upravi Darsa z Matejo Duhovnik na čelu šteti dnevi. Minister za infrastrukturo Zvonko Černač je namreč v preteklih tednih večkrat javno izrazil nestrinjanje z delovanjem uprave, predvsem zaradi neaktivnosti pri odstranjevanju cestninskih postaj in sklepanju pogodb s svetovalci za odnose z javnostjo. Spomnimo, Černača je zmotila namreavana sklenitev pogodbe s podjetjem Triniti PR, ki nima zaposlenih, vodi pa ga Tomaž Bračko, nekdanji novinar POP TV. Triniti PR naj bi po pojasnilih Darsa pomagal pri komuniciranju z javnostjo v projektu odstranitve cestninskih postaj, predvsem kar zadeva pretočnost prometa na avtocestah. A v Delu smo prejšnji teden razkrili, da je Dars Bračka že najel ob težavah z neplačanimi podizvjalci, ki so gradili avtocestni križ. Njegova naloga je bila, da prek svojih zvez z novinarji upravo Darsa v javnosti prikaže v čim boljši luči. Ker Dars kljub navodilom ministra Černača do 15. maja še ni začel podirati cestninskih postaj, gre sklepati, da bi Bračko tudi v okviru nove pogodbe z Darsom upravi nudil podobno medijsko podporo.

AUKN je na današnji skupščini želela tudi podeliti razrešnico upravi Darsa, a vlada tega ni odobrila. Zato bodo o razrešnici, pa tudi o razporeditvi lanskega bilančnega dobička družbe, glasovali na naslednji skupščini.