NKBM: V pregled Kovačičevih poslov

Delničarji niso izglasovali razrešnice prejšnji upravi in večjemu delu dosedanjih nadzornikov za preteklo leto.

Objavljeno
08. junij 2012 10.03
Posodobljeno
08. junij 2012 12.15
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Maribor - Skupščina NKBM danes na zahtevo AUKN ni podelila razrešnice nekdanji upravi in večini nadzornikov, vladi pa je prek Slovenske odškodninske družbe (Sod) v nadzorni svet uspelo imenovati svoje kandidate.

Država ni podprla razrešnice upravi in nadzornikom za lansko poslovno leto zaradi slabih poslovnih rezultatov banke. Ta je lani ustvarila 84 milijonov evrov izgube. Član uprave Andrej Plos je delničarjem povedal, da bodo kmalu pripravili nov finančni načrt. Sedanji, ki so ga pripravili novembra, namreč predvideva devet milijonov evrov dobička, a bo zaradi slabših razmer pričakovan rezultat treba popraviti navzdol.

Razrešnice torej niso dobili ne člani uprave (Matjaž Kovačič, Manja Skernišar in Andrej Plos), prav tako tudi ne skoraj vsi člani nadzornega sveta, razen Ivana Simiča, Vide Lebar in Darjana Petriča.

Kljub temu je skupščina zadnja dva na predlog Slovenske odškodninske družbe razrešila ter na njuno mesto postavila Andreja Faturja in Miho Glaviča. Novi nadzorni svet sestavljajo še Keith Miles, Egon Žižmond, Peter Kukovica, Duška Jurenec, Peter Kavčič, Karmen Dvorjak in Niko Samec.

Delničarji so novi nadzorni svet zadolžili, naj pregleda revizije, ki so bile pripravljene o delu dosedanjih organov vodenja in nadzora, ter pripravi oceno možnosti uspeha pri uveljavljanju odškodninske odgovornosti.

AUKN in vlada na skupščini neusklajena

Včerajšnjo skupščino NKBM je zaznamovala tudi neusklajenost med vlado in Agencijo za upravljanje kapitalskih naložb. Zadnja je sicer podprla večino predlaganih nadzornikov, o katerih pa se nekateri sprašujejo, ali izpolnjujejo merila za nadzorni svet.

Vlada je podprla nasprotni predlog Slovenske odškodninske družbe (Sod), s katerim je ta na skupščino prišla z novimi imeni za nadzorni svet. Večino predlaganih imen je podprla tudi Agencija za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN), in sicer nekdanjega nadzornika Pošte in predsednika uprave Iskre sistemi Petra Kukovico, predavatelja na koprski fakulteti za management Egona Žižmonda, člana strateškega sveta prve Janševe vlade Keitha Milesa, člana gospodarskega foruma SDS Petra Kavčiča, predsednico uprave tovarne nogavic Polzela in kandidatko SDS na županskih volitvah v Braslovčah Karmen Dvorjak, prokuristko podjetja Farmadent in nekdanjo vodjo kabineta mariborskega župana Duško Jurenec ter profesorja na mariborski fakulteti za strojništvo Nika Samca.

AUKN pa se je zadržal ob predlogu Soda, po katerem je skupščina razrešila nadzornika Vido Lebar in Darjana Petriča ter na ta položaj imenovala člana upravnega odbora Inštituta za javno finančno pravo Andreja Faturja in Miho Glaviča, namestnika direktorice mariborskega stanovanjskega sklada. Član uprave AUKN Marko Golob je poudaril, da agencija tega sklepa ne more podpreti, saj s tem ne bi spoštovala svojih postopkov.

Glede novega nadzornega sveta so mali delničarji po besedah Rajka Stankovića, predsednika Društva Mali delničarji, nesrečni, saj so se z imeni seznanili šele na skupščini in v njem ni predstavnika malih delničarjev. Ob tem je Stanković izrazil upanje, da novi nadzorniki izpolnjujejo merila zakona o bančništvu. Bančni nadzornik mora namreč imeti najmanj pet let izkušenj z vodenjem ali nadzorom družbe primerljive velikosti in podobne dejavnosti.
AUKN se je danes odzvala na besede Janeza Šušteršiča v četrtek, da prejšnja vlada in agencija nista delovali usklajeno, zato bo vlada državnemu zboru predlagala, naj jo pooblasti za neposredno zastopanje na skupščinah NLB in NKBM.

Na AUKN pa so pojasnili, da je agencija lansko odločitev o dokapitalizaciji NKBM sprejela na podlagi vladnih sklepov, da se »prednostne pravice do nakupa delnic v javni ponudbi prenesejo na tretje institucionalne domače ali tuje osebe«, ter na podlagi sklepa odbora za finance, ki je od AUKN in vlade zahteval, da se državni delež v dokapitalizaciji NKBM ne zmanjša.

Včeraj pa so delničarji NKBM upravi banke naložili, naj takoj začne izvajati aktivnosti za dokapitalizacijo banke za dosego vsaj devetodstotnega količnika temeljnega kapitala najpozneje do decembra letos.

Stankovič je nasprotoval dokapitalizaciji: »Dokapitalizacijska vrednost delnice bo okoli dveh evrov, s čimer bi NKBM dobila približno 50 milijonov evrov. Banka naj odproda nepotrebno premoženje, denimo 51-odstotni delež v Zavarovalnici Maribor, s čimer bi zaslužila od 80 do 100 milijonov evrov, in druge deleže.«

Predstavnik malih delničarjev Stojan Auer prav tako nasprotuje dokapitalizaciji. Ob tem je upravo pozval, naj pregleda pretekle posle, s čimer se bo povečalo zaupanje v NKBM. Sicer nihče ne bo hotel kupiti njenih delnic, je dodal.