Laško bo 166. pivovarna pod okriljem Heinekena

Delničarji so z več kot 99-odstotno večino glasov podelili razrešnico upravi in NS.

Objavljeno
19. junij 2015 10.31
Posodobljeno
19. junij 2015 10.31
ace_PIVOVARNA LASKO
Vanja Tekavec, C. P., gospodarstvo
Vanja Tekavec, C. P., gospodarstvo
Laško − Uprava Pivovarne Laško pod vodstvom Dušana Zorka si je za svoje delo v lanskem letu prislužila razrešnico, so na skupščini odločili njeni delničarji. Skupščine pivovarne bodo poslej drugačne, na njih se boste pogovarjali predvsem o osnovnem pijačarskem poslu, je delničarjem povedal Zorko.

Skupščine Pivovarne Laško so običajno dobro obiskane, danes pa se je dvorana Kulturnega centra v Laškem na trenutke zdela kar nekoliko prevelika. Manjkali so predvsem mali delničarji, že tradicionalno najbolj zvesti obiskovalci delničarskih srečanj v Laškem in tudi samo skupščino lahko označimo kot eno bolj mirnih, kot jih v Laškem ne pomnijo že leta.

Če se je v Laškem dolga leta bil boj za lastniški vpliv v pivovarni (in zadnja leta tudi o tem, kdo bo odločal o njeni sanaciji in prihodnosti), je bila današnja skupščina neobičajno kratka, delničarji so bili (večinsko) soglasni, skupščina je minila tudi brez neprijetnih vprašanj upravi.

Zorko: pri prodaji ni bilo soliranja

Prihodnosti se je v svojem nagovoru delničarjem posvetil tudi Dušan Zorko, ki prodajo pivovarne tako uglednemu kupcu, kot je Heineken, označuje kot »najboljšo možnost.« Heineken je prvi pivovar v Evropi in tretji na svetu, pod svojim okriljem že združuje 165 pivovarn, »Pivovarna Laško bo verjetno 166. Ne smemo pozabiti, da letos slavimo 190 let tradicije pivovarništva v Laškem, kjer je nakopičenega veliko znanja,« je dejal Zorko.

Ob tem je spomnil, da je bila pot do sanacije pivovarne dolga in se je začela že mnogo prej, preden so prodajalci večinskega deleža začeli pogajanja s potencialnimi kupci pivovarne, tudi Heinekenom.

»Poleg finančne sanacije, ki bo končana po prevzemu Heinekena, je pomembna tudi poslovna, ko smo uspeli odprodati vse družbe, ki ne sodijo v osnovni posel. In tako po dolgem času uspeli zagotoviti čas in sredstva za vodenje naše osnovne dejavnosti. Današnjo skupščino zato vidim tudi kot zaključek dolgotrajnega procesa finančne in poslovne sanacije.« Zorko je znova poudaril tudi vlogo, ki sta jo pri sanaciji pivovarne odigrali Banka Slovenije in NLB, ostro pa je zanikal kritike, da je njegova uprava v postopku iskanja strateškega partnerja poskušala zaobiti najpomembnejše lastnike. »Ti koraki so bili vselej usklajeni z največjimi lastniki,« je pojasnil Zorko in sanacijo pivovarne označil kot »najboljši dokaz, da lahko uprava, lastniki, upniki in dobavitelji, če stopijo skupaj, omogočijo preživetje in poslovanje skupine.«

Zorko bi sodeloval z novim lastnikom

Na novinarsko vprašanje, ali je že znana njegova usoda pod novim lastnikom, je Zorko odgovoril, da na to ne more odgovoriti, saj o tem za zdaj s predstavniki Heinekena ne tečejo prav nobeni pogovori. »Če bom povabljen v ekipo, ki bo vodila pivovarno v prihodnje, bom z veseljem razmislil o takem sodelovanju.«

Delničarji so se danes seznanili s prodajo večinskega deleža pivovarne, niso pa o tem odločali. Mali delničarji si želijo posluha novega lastnika, pa tudi, »da zaposleni obdržijo delovna mesta,« je Heinekenu sporočil predstavnik delničarjev Stanislav Zajšek.