Sava Re: več premije, več dobička

Do konca junija 2014 je zbrala 268,5 milijona evrov kosmate premije in imela skoraj 13 milijonov evrov čistega dobička.

Objavljeno
28. avgust 2014 20.41
lvi*Ivanusic
S. Č., gospodarstvo
S. Č., gospodarstvo

Ljubljana − Pozavarovalnica Sava je s 1. majem 2013 začela s konsolidacijo Zavarovalnice Maribor, zato konsolidiran izkaz poslovnega izida za vsa štiri četrtletja leta 2014 ni, oziroma ne bo neposredno primerljiv z letom 2013, so zapisali v sporočilu na borznem Seonetu. 

Kljub izrednemu škodnemu dogodku (škoda po žledu v višini 6 milijonov evrov) je imela skupina Sava Re ob polletju ugoden poslovni rezultat: čisti poslovni izid je bil 12,8 milijona evrov, kar je 57 odstotkov načrtovanega za leto 2014. Ob upoštevanju enkratnega prevrednotenja naložbe v Zavarovalnico Maribor ob prvi konsolidaciji v višini 7,7 milijona evrov, je čisti poslovni izid skupine za 11,3 odstota višji kot v primerljivem obdobju lanskega leta.

Skupina Sava Re je do konca junija 2014 zbrala 268,5 milijona evrov konsolidirane kosmate premije, kar je dobrih 40 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju in predstavlja skoraj 60 odstotkov načrtovane premije za celo leto 2014. Porast je pretežno posledica konsolidacije Zavarovalnice Maribor. Sicer so odvisne družbe v skupini, z izjemo Srbije in Črne gore, beležile manjši upad premije, v Sloveniji predvsem zaradi sanacije portfelja in izgube nekaterih večjih zavarovancev, enako v Makedoniji, na Kosovem zaradi znižanja premije zdravstvenih zavarovanj (zaradi pričakovane spremembe zakonodaje), na Hrvaškem pa zaradi liberalizacije trga avtomobilske odgovornosti. Po drugi strani so porast premij življenjskih zavarovanj beležile vse družbe v skupini zunaj Slovenije, na Hrvaškem kar za 41,3 odsotka.

Čisti poslovni izid Pozavarovalnice Sava je v prvem polletju dosegel 95 odstotkov celoletnega načrta in je znašal 14,8 milijona evrov. Družba je zbrala 82,1 milijona evrov kosmate premije, kar je slabih 6 odstotkov manj kot v lanskem prvem polletju. V Sloveniji gre za načrtno zmanjšanje obsega, v tujini pa za načrtno selekcijo nedobičkonosnih pogodb, zniževanje premijskih stopenj za neproporcionalna kritja in težave pri obnovi poslov zaradi napovedi bonitetne agencije A.M. Best o preverjanju bonitetne agencije, zaradi slabitev podrejenih obveznic slovenskih bank.