Slovenija za mesto zdrsnila pri pogojih poslovanja

Na lestvici Svetovne banke o pogojih poslovanja je med 190 državami na svetu zasedla 30. mesto.

Objavljeno
26. oktober 2016 18.38
shutterstock uspeh
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Washington − Slovenija je letos na lestvici Svetovne banke o pogojih poslovanja med 190 državami na svetu zasedla 30. mesto. Lani je bila uvrščena mesto višje, pri čemer si je 29. mesto delila s Slovaško. Na prvem mestu je Nova Zelandija, ki je zamenjala letos drugouvrščeni Singapur, na tretjem mestu je Danska, je razvidno iz raziskave Doing Business 2016.

Na treh mestih pred Slovenijo so letos uvrščene Francija, Nizozemska in Češka, neposredno za nami pa so na lestvici Švica, Španija in Slovaška, pa tudi Japonska.

Najbolje v čezmejnem poslovanju

Najbolje, na prvo mesto, se je Slovenija med 10 kategorijami, ki jih ocenjuje banka, skupaj s še nekaterimi članicami EU uvrstila v čezmejnem poslovanju. Pri odpravljanju nesolventnosti je ohranila 12. mesto.

Pri zaščiti malih delničarjev je izgubila dve mesti in pristala na devetem mestu. Prav tako dve mesti je Slovenija od lani izgubila pri uveljavljanju pogodb in se uvrstila na 119. mesto. Pri prepisih lastništva je Slovenija pridobila dve mesti in se uvrstila na 34. mesto.

Slovenija je nekoliko nazadovala tudi glede izboljšanja razmer pri gradbenih dovoljenjih, saj je na lestvici v tem segmentu izgubila devet mest in se uvrstila na 80. mesto.

Precejšen skok je naši državi uspel pri oskrbi z elektriko, kjer je letos na 16. mestu, s čimer je od lani pridobila 19 mest. Slabše kot lani se je Slovenija odrezala pri pridobivanju kreditov, kjer je zdrsnila za sedem mest na 133. mesto, kar je tudi letos naša najslabša uvrstitev.

Precej slabši kot lani so tudi pogoji pri ustanavljanju podjetij, kjer je Slovenija na 49. mestu, kar pomeni, da je kar 31 mest nižje kot na lanski lestvici. Popravila pa se je ocena pogojev pri plačevanju davkov, saj je Slovenija pridobila 11 mest in se znašla kot 24. na lestvici Svetovne banke.

Prvič upoštevan dejavnik spola

Letos je Svetovna banka pri ocenjevanju pogojev v kategorijah ustanavljanja podjetij, prepisih lastništva in uveljavljanja pogodb prvič upoštevala tudi dejavnik spola. Ugotovila je, da imajo države, ki ženskam omejujejo dostop v teh kategorijah, tudi manj zaposlenih žensk v zasebnem sektorju, tako v vlogi delojemalk kot delodajalk.

Svetovna banka tudi ugotavlja splošno izboljšanje, saj vse več držav reforme ne le pripravlja, ampak jih tudi uveljavlja.

Evropa in osrednja Azija ostajata regija s povprečno največ izvedenimi reformami na državo. Celotna regija se je tako približala državam OECD z najvišjimi dohodki. Pohvalili so Gruzijo, Litvo, Latvijo in Makedonijo, ki se sedaj uvrščajo med prvih 30 držav z najboljšimi pogoji za poslovanje.

S prvega mesta lestvice je po desetih letih zdrsnil Singapur, ki ga je zamenjala Nova Zelandija, sledi jima Danska. Do 10. mesta se nato zvrstijo Hongkong, Južna Koreja, Norveška, Velika Britanija, ZDA, Švedska in Makedonija. Na dnu lestvice so Libija, Eritreja in Somalija.

Vsakoletna raziskava Doing Business temelji na anketah med več kot 12.500 strokovnjaki, ki se ukvarjajo s poslovno in pravno ureditvijo v posamezni državi.