Slovenske sanje: premagati Nemca!

Podjetje Kolektor Etra je z nedavno prodajo transformatorja nemškemu kupcu dokazalo, da je sposobno konkurirati tudi velikim.

Objavljeno
15. april 2016 17.32
Tomaž Kmecl
Petra Kovič
Petra Kovič

Nemško tržišče je tradicionalno sveti gral slovenskega gospodarstva. Večino izvozne energije Slovenci usmerjamo v nemški trg in srečni smo, ko nam uspe. A to, da pometemo z nemško konkurenco na nemških tleh pri nemškem kupcu, je skoraj znanstvena fantastika. Ki pa očitno ni nedosegljiva, saj je točno to s 420-kilovoltnim izdelkom uspelo črnuškemu podjetju Etra.

Nemec je po dolgih in mučnih poslovnih bojih moral priznati premoč Slovenca in pogoltniti dejstvo, da je nemški kupec raje kupil slovenski kot pa domač, nemški izdelek. Je ključ v tehnološki dovršenosti? »Seveda«, pravi direktor Etre Tomaž Kmecl, »pa tudi v zabojčkih jabolk in prijaznih zaposlenih.« Prijaznosti?! Okej, pa sva začela o uspehu, do katerega pripelje prijaznost.

Pravijo, da je denar energija, ki se ji moramo odpreti, da steče do nas. Je enako z uspehom. Menite, da smo Slovenci, ki se pogosto radi naslanjamo na majhnost kot oviro za prebojnost, dovolj odprti za uspeh?

Na našo uspešnost vpliva odličen produkt. Ampak, da je Kolektor Etra prišla do omenjenega uspeha, smo morali ustvariti dobro ozračje v podjetju. V mislih imam predvsem zadovoljstvo zaposlenih, ki se vsak dan z veseljem vračajo v podjetje. Urejeno, moderno in čisto okolje, na vsakem vogalu zabojček domačih jabolk in prijazni mimoidoči zaposleni so zunanji znaki dobrega delovnega okolja. To opažajo in cenijo tudi kupci iz Norveške, Švedske, Danske ali Nemčije. Podjetje je ogledalo poslovne duše. In če je urejeno, vliva zaupanje tako zaposlenim kot kupcem.

Pred časom je v Sloveniji zelo odmevala prodaja vašega transformatorja na Švedsko. Zgodbo ste pred dobrim mesecem ponovili. Tokrat ste ta izjemno velik izdelek prodali in odpeljali v Nemčijo, kjer je veliko dobre konkurence. Je bil trd boj, da ste prepričali naročnika?

Naši konkurenti so prestižne firme kot so Siemens, ABB, Alstom ... Ker imajo naši neposredni tekmeci stacionirane najmodernejše proizvodne kapacitete prav v Nemčiji, je za nas še posebno velik uspeh, če uspemo prodati transformator na njihov domač teren, torej v Nemčijo. Zadnji projekt je bil zares uspešna zgodba Etre. V tekmi za posel smo se v finalu znašli s Siemensom, ampak naročnik, komunalno podjetje iz Münchna, se je odločil za nas.

To kaže, da tudi Slovenci zmoremo narediti končni produkt in se z njim uspešno kosati tudi na zahtevnih trgih. V Sloveniji namreč obstaja veliko industrijskih podjetij, ki so odlični poddobavitelji sestavnih delov evropskim gigantom končnih produktov, je pa malo industrije, ki se uspe z znanjem in končnimi produkti s temi giganti tudi uspešno spoprijeti.

***

Celoten pogovor s Tomažem Kmeclom preberite v jutrišnjem Delu in na Delo.si.