Slovenske železnice lani s še višjim dobičkom od prvih ocen

Čisti dobiček je znašal 18,7 milijona evrov, kar je več od aprilske ocene, ki je kazala na dobrih 17 milijonov evrov.

Objavljeno
08. julij 2014 14.01
Posodobljeno
08. julij 2014 14.01
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Ljubljana − Skupina Slovenske železnice je po revidiranih podatkih lani imela 504 milijone evrov poslovnih prihodkov, kar je 11,1 odstotka več kot leto prej, piše STA. Čisti dobiček je znašal 18,7 milijona evrov, kar je več od aprilske ocene, ki je kazala na dobrih 17 milijonov evrov. Leta 2012 je bilo čistega dobička za 2,4 milijona evrov.

Slovenske železnice so na ravni skupine lani imele 20 milijonov evrov dobička iz poslovanja (EBIT), medtem ko je leto prej znašal 8,5 milijona evrov. Dobiček pred obrestmi, davki, depreciacijo in amortizacijo (EBITDA) je znašal 57,1 milijona evrov in se je glede na leto 2012 povečal za 9,6 odstotka, so danes sporočili iz Slovenskih železnic.

Na lanski čisti dobiček skupine so vplivali tudi enkratni izredni vplivi iz naslova predčasne prekinitve izvedenih finančnih instrumentov ter pozitivni saldo tečajnih razlik s skupnim neto učinkom na finančni izid v višini 4,84 milijona evrov.

Izboljšali so se tako rekoč vsi temeljni kazalniki poslovanja, pomembno pa se jim zdi, da so se izboljšali kazalniki njihove zadolženosti. Razmerje med neto finančnimi obveznostmi in dobičkom EBITDA se je znižalo s 7,2 na 6,4, pri čemer se zavedajo, da ga bo treba izboljševati tudi v prihodnosti.

Poslovni odhodki so lani znašali 484 milijonov evrov. Zaradi večjega obsega dela so rasli, vendar počasneje kot poslovni prihodki. To je tudi posledica dogovora s socialnimi partnerji o ukrepih na področju prihodkov, izdatkov in materialnih stroškov ter na področju plač, povračil in drugih prejemkov v koncernu slovenskih železniških družb.

V zadnjih letih na Slovenskih železnicah poteka intenzivno poslovno in finančno prestrukturiranje, ki tako že kaže konkretne rezultate, saj se poslovanje skupine izboljšuje. Letos pričakujejo nadaljnjo rast prihodkov in obsega poslovanja, še posebej v tovornem prometu, kjer izvajajo dejavnosti za krepitev tržnega položaja in povečanje mednarodne konkurenčnosti.

Tudi letos je med glavnimi cilji v skupini Slovenskih železnic izvedba finančnega prestrukturiranja, to je predvsem reprogramiranje obstoječih kreditov in vzpostavitev sistemskih podlag, da se v okviru sklenjenih večletnih pogodb zagotavljajo stabilni in zadostni finančni viri za plačevanje storitev obveznih gospodarskih javnih služb.